Rozbierają amfiteatr

Na razie trwają prace rozbiórkowe, ale już widać, że zakres tej inwestycji będzie duży. Zajrzeliśmy na budowę amfiteatru w Kumowej Dolinie.

Na pierwszy ogień idzie serce amfiteatru, czyli scena. W oka mgnieniu znikają deski, na których lata temu występowali artyści, odbywały się festyny, festiwale i przeglądy.
– Wielu chełmian ma dobre wspomnienie związane z tym miejscem. Chcielibyśmy, aby kolejne pokolenia mogły uczestniczyć w imprezach i wydarzeniach organizowanych w Kumowej Dolinie – mówi prezydent Chełma Agata Fisz i dodaje, że choć prowadzą wiele zadań, to inwestycji tak ważnej, długo oczekiwanej przez mieszańców i o tak dużym zakresie nie realizowali już dawno.

Rzeczywiście, zakres wartej ok. 13 milionów zł inwestycji jest bardzo szeroki. Na potrzeby organizacji wydarzeń kulturalnych przebudowana zostanie scena i widownia, która ma pomieścić 2,5 tysiąca osób. W miejscu połamanych i spróchniałych ławek pojawią się stylowe podesty.

– Przebudowany zostanie także budynek i jego otoczenie – zaznacza Zbigniew Piebiak, prezes firmy Perfekt Sp. z o.o., która wygrała przetarg i do końca tego roku będzie modernizować Kumową Dolinę.

W środku powstaną pracownie zajęć twórczych, w których będą odbywały się warsztaty przygotowane przez pracowników Chełmskiego Domu Kultury. W tym celu wybudowanych zostanie kilka ścian wewnętrznych, żeby zamiast dotychczasowych ciasnych klitek, stworzyć przestrzenne pomieszczenia. Budynek zmieni też swój wygląd z zewnątrz. Pojawi się nowa elewacja, a nad frontowym wejściem zobaczymy neon świetlny z napisem „Kumowa Dolina”. Gruntownie zmieni się też okolica amfiteatru. Ma być to miejsce, w którym czas będą mogły spędzać całe rodziny. Będą altany i plac zabaw. Na życzenie mieszkańców pojawi się tam także specjalne miejsce dla kamperów. Do tego dochodzą nowe chodniki i parkingi. Teren zostanie ogrodzony, pojawi się monitoring.

Jedyne, czego zabraknie, to zadaszenie. Prezydent tłumaczy, że wpływ na to miały ograniczenia związane z pozyskaniem pieniędzy na tę inwestycję.
– Obecny projekt nie obejmuje zadaszenia amfiteatru, ale będziemy dążyć do tego, żeby zostało wykonane – dodaje A. Fisz. (mg)