Rozwiązać śmierdzący problem

W ramach akcji miasto rozda 250 zestawów materiałów informacyjnych: toreb, tabliczek na trawnik „Sprzątaj po swoim psie”, woreczków na odchody, naklejek na kosze, ulotek oraz plakatów

Nawet 500 złotych mandatu może zapłacić właściciel, który nie posprzątał po swoim czworonogu. W Lublinie kolejny raz rusza kampania „Miasto to też Twój dom”. Akcja potrwa przez cały rok.


– Chcemy podnosić świadomość tego problemu, szczególnie jeśli chodzi o trawniki. W tym celu przygotowaliśmy 500 tabliczek, które są utrzymane w kreskówkowym stylu. Mają za zadanie przypominać i motywować do sprzątania psich odchodów. Podobną rolę mają spełnić także billboardy, które w lipcu i sierpniu na ulicach Lublina pojawią się w 15 lokalizacjach, na Czechowie, Czubach, LSM, Śródmieściu i Kośminku – informuje Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego ratusza.

O problemie niesprzątania po psach będą przypominały też animowane spoty emitowane m.in. w autobusach MPK. – Ze względu na niską wiedzę dotyczącą przewozu zwierząt w komunikacji miejskiej w partnerstwie z MPK prowadzimy akcję informacyjną: „Jak bezpiecznie przewozić zwierzaka w komunikacji miejskiej?” W autobusach i na przystankach, a także w mediach społecznościowych pojawią się plakaty instruktażowe o przewożeniu psa czy kota w autobusie. Będą wyświetlane do końca października – dodaje rzeczniczka.

W Lublinie psie nieczystości można wrzucać do każdego publicznego kosza lub pojemnika na odpady zmieszane (powinny być zawinięte w woreczek). Kosze są też oznaczone specjalnymi naklejkami. Miasto przygotowało też 250 zestawów materiałów informacyjnych, które pomogą w rozpropagowaniu akcji sprzątania po swoim pupilu. W skład zestawu wchodzi płócienna torba z nadrukiem „Sprzątam po swoim psie”, tabliczka na trawnik „Sprzątaj po swoim psie”, pakiet woreczków, naklejki na kosze, ulotka oraz plakat. Po taki zestaw można zgłosić się do Wydziału Ochrony Środowiska przy ul. Zana 38. Można go zamówić również za pośrednictwem Facebooka pod hasłem „Miasto to też Twój dom”.

– Osoby zainteresowane dostaną zestaw w zamian za zdjęcia czy filmik z ich wykorzystania. Wychodzimy z założenia, że to mieszkańcy najlepiej wiedzą, na którym trawniku „leży problem” i gdzie ta świadomość ekologiczna nie jest jeszcze wystarczająca. Taki pakiet woreczków można wraz z ulotką podarować np. sąsiadowi, czy znajomym. Liczymy na pomoc i wsparcie mieszkańców. Bez ich silnego wsparcia nasza akcja nie będzie tak skuteczna – informuje Olga Mazurek-Podleśna.

Również lubelska Straż Miejska dysponuje pakietami woreczków do sprzątania. Strażnicy mogą odstąpić od wręczenia mandatu, jeśli właściciel posprząta po swoim pupilu. Zamiast mandatu dostanie odpowiedni woreczek. (EM.K.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here