Ruszają z wielką inwestycją

Stołeczna firma FB Anna-Bud wybuduje przy ul. Ceramicznej Chełmskie Centrum Aktywności Gospodarczej, czyli inkubator przedsiębiorczości. Całe przedsięwzięcie ma być ukończone do 15 października przyszłego roku i pochłonąć niespełna 30 mln zł. To prawie 8 mln zł mniej od kwoty, jaką miasto zamierzało przeznaczyć na to zadanie.

Do przetargu na budowę Chełmskiego Centrum Aktywności Gospodarczej wpłynęło sześć ofert. Najtańsza, złożona przez firmę FB Anna-Bud z Warszawy, opiewała na 29 897 010 zł, a najdroższa zaoferowana przez Trasko-Invest z Ostrzeszowa na 39 185 474 zł. Miasto na realizację inwestycji zamierzało przeznaczyć 37 606 999 zł. Blisko 27 mln zł na tę inwestycję miasto pozyskało z funduszy unijnych. Resztę planowało dołożyć z budżetu.

Przetarg został rozstrzygnięty, choć umowy z wykonawcą firmą FB Anna-Bud ratusz jeszcze nie podpisał. Wiadomo już, że na całej inwestycji oszczędności wyniosą blisko 8 mln zł. Zmniejszy się także kwota dofinansowania z Unii Europejskiej, zmianie ulegnie również udział własny.

Budowa Chełmskiego Centrum Aktywności Gospodarczej przy ul. Ceramicznej ma rozpocząć się jeszcze w tym roku i zakończyć się 15 października 2021 r. To jedna z największych inwestycji w obecnej kadencji samorządu. Przygotowania do realizacji inwestycji ruszyły jeszcze w poprzedniej kadencji.

Według pierwszych danych budowa miała pochłonąć około 21 mln zł. Gdy Jakub Banaszek objął urząd prezydenta, szybko wyszło na jaw, że inwestycja będzie o blisko 18 mln zł droższa. Prezydent wielokrotnie zarzucił swojej poprzedniczce, Agacie Fisz, niedoszacowanie przedsięwzięcia. Po tym, jak rozstrzygnięto przetarg, była prezydent miasta odbiła piłeczkę i zarzuciła Banaszkowi z kolei przeszacowanie inwestycji o prawie 10 mln zł… (s)