Seniorzy już w ławach

– Wczoraj do ciebie nie należy. Jutro niepewne… Tylko dziś jest twoje – słowami Jana Pawła II, przewodnicząca zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Krystyna Sawa, zakończyła swoje przemówienie wygłoszone podczas uroczystości inauguracji roku akademickiego 2019/2020.

Uniwersytet Trzeciego Wieku działa przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie od 2008 r. Krystyna Sawa, rozpoczynając dwunasty rok akademicki, podziękowała pracownikom i władzom uczelni za zapewnienie zaplecza naukowego. Szczególne wyrazy uznania złożono na ręce koordynatora UTW Zygmunta Gardzińskiego i prorektora Józefa Zająca, który wygłosił wykład otwierający nowy rok akademicki.

Przez jedenaście lat funkcjonowania Uniwersytetu odbyła się niezliczona ilość zajęć i wykładów z wielu dziedzin. Tylko w minionym roku słuchacze mieli okazję zgłębiać m.in. historię i kulturę regionu, filozofię, język angielski czy tajniki savoir-vivre. Zainteresowani mieli też możliwość nauczenia się obsługi komputera i korzystania z internetu. Odbywały się warsztaty florystyczne, kursy ratownictwa medycznego i wiele innych ciekawych zajęć.

UTW w Chełmie nie ogranicza się jedynie do działalności dydaktycznej. Jednym z jego priorytetów jest promowanie zdrowego stylu życia, poprzez organizację cyklu wykładów o tematyce zdrowotnej, ale nie tylko. Seniorzy brali udział w rajdach nordic walking, ćwiczeniach gimnastycznych i zajęciach aerobiku w wodzie. Wyjazdy do teatru w Lublinie i współpraca z chełmskimi ośrodkami kulturalnymi urozmaicały słuchaczom czas wolny od nauki. Uniwersytet udziela się również społecznie.

Współpracuje z Chełmską Radą Seniorów, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie i Domem Dziennego Pobytu. UTW zrzesza obecnie 250 słuchaczy, ale chęć dołączenia do grona akademickiego wyraziło 35 dodatkowych osób. Ta liczba może się jeszcze powiększyć, bo tematy zaplanowanych wykładów na ten rok są bardzo ciekawe. Seniorzy będą mogli m.in. odbyć wirtualną podróż do najstarszych cywilizacji, posłuchać o problematyce praw człowieka, czy nauczyć się techniki zapamiętywania za pomocą obrazów. Poruszane będą także praktyczne zagadnienia dla osób starszych, np. o tym jak bezpiecznie przekazać majątek.

– Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chełmie za główne cele stawia sobie przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu seniorów, osamotnieniu i izolacji osób starszych, zachowaniu relacji społecznych oraz aktywizacji środowisk senioralnych miasta. Spektrum działania uniwersytetu jest bogate i różnorodne, co pozwala słuchaczom na pełną samorealizację – K. Sawa (sr)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here