Sieć „No smog” się rozrasta

Do sieci „No smog” dołączył Żłobek nr 7 przy ul. Braci Wieniawskich 10

Szkoła Podstawowa nr 24 przy ul. Niecałej, Żłobek nr 7 przy ul. Braci Wieniawskich oraz Przedszkole nr 70 przy ul. Smyczkowej – to pierwsze budynki w Lublinie, na których pojawiły się tabliczki „No smog”. Oznaczają one, że obiekt jest podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej, która jest obecnie rozbudowywana.


– Miasto, jednostki i spółki miejskie podejmują działania w trosce o jakość powietrza. Obecnie Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej rozbudowuje system ciepłowniczy. Realizacja projektu pozwoli ogrzać nawet 10 tysięcy nowych mieszkań w Lublinie, co poprawi jakość powietrza w mieście – uważa Artur Szymczyk, zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju. Projekt realizowany przez spółkę obejmuje budowę nowych sieci ciepłowniczych w dziewięciu dzielnicach Lublina. Chodzi o Wrotków, Czechów Północny, Ponikwodę, Felin, Kośminek, Bronowice, Węglin Południowy, Dziesiątą i Śródmieście.

Tymczasem na pierwszych budynkach w Lublinie pojawiły się tabliczki „No smog”. Oznaczają one, że obiekt jest podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej. Do takich budynków należy m.in. Szkoła Podstawowa nr 24 przy ulicy Niecałej, Żłobek nr 7 przy ul. Braci Wieniawskich oraz Przedszkole nr 70 przy ul. Smyczkowej. W ciągu najbliższych tygodni tabliczki pojawią się na kolejnych miejskich budynkach. Akcja oznaczania budynków podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej jest prowadzona z inicjatywy LPEC.

Zgodnie z tzw. systemem Instytutu Certyfikacji Emisji Budynków, budynkom i systemom ciepłowniczym przyznaje się „klasy redukcji”. Informują one o tym, o ile udało się zmniejszyć emisję szkodliwych substancji, w porównaniu do kotłowni węglowej. Obiekt może dostać klasę od H (najniższą) do A (najwyższą).

– Budynki zasilane ciepłem systemowym z sieci Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej nie powodują niskiej emisji i mogą być oznaczane symbolem „NE” (No Emission). Są one neutralne w zakresie niskiej emisji, która jest główną przyczyną powstawania smogu – tłumaczy Izolda Boguta z biura prasowego ratusza. GR

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here