Śmierć niezaszczepionych – najlepsza reklama szczepień

Coraz więcej nekrologów dotyczy osób młodych lub w średnim wieku. Wiele z nich odeszło z powodu zakażenia koronawirusem.

Żyj i daj żyć innym

Dane statystyczne wskazują tragicznie rekordową liczbę zgonów. Niemal każdy potwierdzenie tych liczb widzi w swoim otoczeniu. Wiele nekrologów zamieszczonych w ostatnich dniach listopada na stronach chełmskich domów pogrzebowych dotyczy odejścia osób po 40. – 50. roku życia. Pod nekrologami sypią się kondolencje dla rodzin, wyrazy współczucia z powodu nagłej, niespodziewanej śmierci składane małżonkom, dzieciom, rodzicom. To niewyobrażalne tragedie.

Do śmierci wielu z tych osób, które odeszły „w kwiecie wieku”, przyczynił się koronawirus. Na chełmskich ulicach, tak jak podczas poprzedniej fali zachorowań na Covid-19, co rusz słychać syreny pędzących karetek. O tym, jak szybko potrafi pogorszyć się stan zdrowia zakażonych i jak dramatyczny obrót przybiera ich sytuacja najlepiej wiedzą chełmscy ratownicy medyczni. Jeden z nich od dłuższego czasu pisze na swoim fejsbukowym profilu, jak ważne są szczepienia przeciwko Covid-19.

Ostatnio wspomniał o wiezionym jakiś czas temu karetką zakażonym 38-latku, dobrze zbudowanym mężczyźnie, który jednak nie był zaszczepiony. Miał niską saturację krwi, na poziomie 80 proc. i ogromne zmiany w płucach. Kolejny pacjent, również niezaszczepiony, starszy mężczyzna, był w jeszcze gorszym stanie. Każdej z tych osób wiezionych „na sygnale” do szpitala, towarzyszą – jak relacjonuje ratownik – duszność, brak sił i strach, „a na pytanie czy teraz by się zaszczepił, wszyscy jak jeden mąż mówią, że gdyby wiedzieli, iż ich to dotknie. to na pewno by się zaszczepili… wielu już nie ma… taki los… zaszczep się… żyj i daj żyć innym…”.

Jesteśmy świadkami dramatu

Jednym z głównych powodów ostatniej sesji (25 listopada) Rady Gminy Żmudź było wprowadzenie do gminnego budżetu 94 tys. zł dotacji z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”. Te dofinansowania dostają samorządy na sfinansowanie różnych przedsięwzięć mających wspierać osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem.

W gminie Żmudź niedawno była sesja, ale zwołano kolejną, aby urzędnicy mogli jak najszybciej przeznaczyć otrzymaną z PFRON dotację na zakup bieżni, rowerów stacjonarnych, orbiteków do siłowni w żmudzkiej szkole. Edyta Niezgoda, wójt gminy Żmudź, mówi, że ze sprzętu będą korzystać dla poprawy wydolności i kondycji m.in. mieszkańcy gminy Żmudź, którzy przeszli Covid-19. Z tej samej dotacji zakupione będą też wózki z płynami dezynfekującymi i innymi środkami służącymi do sprzątania, które trafią do żmudzkiej szkoły oraz domu samopomocy. Aby zadbać o większy dystans pomiędzy uczniami kupione będą też ławki i stoliki stanowiące jednoosobowe stanowiska do pracy w sali komputerowej żmudzkiej podstawówki.

Urzędnicy gminy Żmudź są przerażeni rekordową w historii samorządu liczbą zgonów wśród mieszkańców w ostatnim czasie (to tzw. zgony nadmiarowe, chodzi o ofiary Covid-19, osoby zmarłe z powodu powikłań w przewlekłych schorzeniach lub utrudnionego dostępu do specjalistów). Największy szok wywołują nagłe zgony wśród mieszkańców „w kwiecie wieku” zakażonych koronawirusem. Niestety, informacji, że kolejna rodzina musi pożegnać się ze swoim bliskim, który trafił na OIOM, przybywa. Z tego powodu, 22 listopada, urządzono kolejną gminną akcję szczepień przeciwko Covid-19. Na zastrzyk przyszło 41 mieszkańców gminy Żmudź. W porównaniu z poprzednimi tego typu akcjami był to frekwencyjny rekord.

– Jesteśmy świadkami dramatu, który rozgrywa się w naszej gminie – mówiła podczas poniedziałkowej sesji do radnych i sołtysów wójt Niezgoda. – Zachęcamy, abyście troszczyli się o swoje zdrowie i o zdrowie swoich bliskich. Posłuchajcie lekarzy, fachowców. W zespole, który szczepił podczas naszej akcji w tym tygodniu, mówili, że najlepsza reklama szczepień jest wtedy, gdy ludzie umierają. Straszne, ale prawdziwe.

Łukasz Burak, zastępca wójta gminy Żmudź, zwracał uwagę, że osoby zaszczepione nawet, jeśli przechodzą Covid-19, to odbywa się to łagodnie. (mo)

1 KOMENTARZ

  1. Najlepsza reklamą jest śmierć ale osób po szprycy … nawet jakbyście pismacy się bardzo starali to statystyk nie oszukacie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here