Soboń na ratunek

Wiceminister rozwoju i technologii Artur Soboń po raz kolejny zmieni rządową posadę. Tym razem obejmie urząd wiceministra finansów i jak zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller, wesprze wdrażanie „Polskiego Ładu”. To nie pierwszy raz, kiedy premier Mateusz Morawiecki kieruje świdnickiego posła do „gaszenia pożaru”.

„Polski Ład” wprowadzający obniżkę podatków – według wyliczeń rządu – dla 17 mln Polaków, póki co zamiast podnosić sondażowe notowania Zjednoczonej Prawicy, ciągnie je w dół. Wszystko przez pospiesznie wprowadzane i nie zawsze jasne przepisy, w których nie tylko nie mogą połapać się obywatele, ale nawet księgowi. W ubiegłym tygodniu, by poprawić nastroje społeczne premier zapowiedział pakiet naprawczy „Polskiego Ładu”, rozszerzenie ulgi dla klasy średniej i gwarancję, że zarabiający do 12,8 tys. zł nie stracą na Polskim Ładzie, a jeśli z rocznego rozliczenia wyjdzie inaczej, będzie można wystąpić do urzędu skarbowego o rekompensatę. Wybrzmiało dobrze, ale zdaniem ekspertów wprowadziło jeszcze większe zamieszanie, bo już nie wiadomo jaki system podatkowy będzie obowiązywał w Polsce.

Pomóc w naprawianiu „Polskiego Ładu” i odzyskania przez program społecznego poparcia ma świdnicki poseł Artur Soboń, który lada dzień zamieni stanowisko wiceministra rozwoju i technologii na wiceministra finansów. To kolejna zmiana rządowego urzędu przez Sobonia, który w ciągu ostatnich czterech lat był już sekretarzem stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej (2019), Ministerstwie Aktywów Państwowych (2019–2021), a od kilku miesięcy był wiceministrem rozwoju i technologii oraz pełnomocnikiem premiera ds. rozwoju lokalnego. Premier Mateusz Morawiecki nie pierwszy raz posyła Sobonia na kryzysowy odcinek. To on przed dwoma laty, jako pełnomocnik rządu ds. transformacji energetycznej i górnictwa, doprowadził do porozumienia ze strajkującymi na Śląsku górnikami. RD

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here