Na sportowo uczcili 17 września

Turniej piłkarski „Nigdy więcej represji”, organizowany przez Ognisko TKKF Omega oraz bieg „Mila Pamięci Ofiar Komunizmu”, do udziału w którym uczniów szkół Lubelszczyzny, ich rodziców i nauczycieli, zaprosili Fundacja Ruchu Solidarności Rodzin oraz Kuratorium Oświaty, to dwie sportowe imprezy, odbywające się w sobotę w Lublinie, w 77. rocznicę napaści ZSRR na Polskę.

– 17 września to jedna z najtragiczniejszych dat z kart historii naszej ojczyzny. Polska walcząca od 1 września 1939 roku z niemieckim okupantem została zaatakowana od wschodu przez kolejnego okupanta – Sowiecką Rosję. Nastał mroczny czas, najczarniejsze dni dla naszego narodu. IV rozbiór Polski stał się faktem – mówi Zbigniew Furman, prezes Ogniska TKKF Omega, pomysłodawca i organizator piłkarskiego turnieju, który odbył się na boisku SP nr 52 na Felinie. – Nigdy więcej 17 września, nigdy więcej represji. To główne przesłania turnieju, w którym przypomnieliśmy młodym o tych wydarzeniach. Przypominamy także rządzącym. To w ich głowach powinna zadomowić się myśl, że wojna to czarna tragiczna ostateczność – dodaje prezes Furman.
W turnieju udział wzięło pięć zespołów. Najlepszym okazała się Bazyliana, która zanotowała komplet wygranych. Zwycięzcy pokonali kolejno Florana 7:3, Felin Junior 6:0, Kambodżę 9:0 i FC Felin 3:0. Drugie miejsce zajęła ekipa Florana, a trzecie FC Kambodża.
Najlepszym zawodnikiem turnieju został Jakub Piech (Florana), strzelcem Darek Drzazga (8 bramek), a bramkarzem DamianGradziuk z Bazyliany..
Organizatorzy turnieju dziękują za wsparcie: Markowi Wątorskiemu, wiceprzewodniczącemu NSZZ Solidarność, IPN Oddział Lublin, Katarzynie Urban i hurtowni Olimp Trofea, dyrektor SP 52 Małgorzacie Stacharskiej, Urzędowi Miasta Lublin oraz animatorom z Orlika.

W biegu „Mila Pamięci Ofiar Komunizmu”, odbywającym się w sobotę w Parku Ludowym, udział wzięło blisko 350 uczestników.
W zawodach organizowanych przez Fundację „Ruchu Solidarności Rodzin” oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie, rywalizowali uczniowie szkół Lubelszczyzny, ich rodzice i nauczycieli.
Zwycięzcy poszczególnych kategorii:
szkoły podstawowe – IV klasa: Krzysztof Młynarczyk (SP 43) 7:21 i Aleksandra Leszczyńska (SP 24) 7:23; V klasa: Michał Zdun (SP 3) 4:12 i Magdalena Stoń (SZO 2 Ryki) 7:44; VI klasa: Nikola Kogut (Zespół Szkół Cyców) 6:26 i Mariusz Filipek 3:55; open: Daniel Osiński (SP 28) 3:38
gimnazjum: Natalia Zych (Gimnazjum nr 24) 5:35 i Dariusz Listopad (Gimnazjum nr 16) 5:03
szkoły ponadpodstawowe: Dariusz Samarczenko (Zespół Szkół Budowlanych) 4:50 i Paulina Rupniewska (Zespół Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości) 4:27
dzik open: Marcin Mańka 5:49 i Angelika Gałus 4:36
rodzic open: Dariusz Listopad 5:03 i Anna Jagieło-Czerwonka 7:01
nauczyciel: Beata Kapusta (ZSO 2) 7:12 i Marcin Jonik (XIX LO) 5:43 BAS