Staranował kapliczkę

Murowana kapliczka od lat stoi przy skrzyżowaniu dróg w Kolonii Kamień. Znak wiary i pamięci został ostatnio staranowany przez kierowcę VW.

Skrzyżowanie w Kolonii Kamień, na którym doszło do zdarzenia, znają wszyscy okoliczni mieszkańcy. Przejeżdżają nim z duszą na ramieniu. Widoczność, m.in. ze względu na bliskość jednego z ogrodzeń, jest fatalna. Przydałby się próg zwalniający, bo niektórzy zbyt mocno wciskają tam pedał gazu.

Nie wszyscy zatrzymują się też przed znakiem „stop”. Wielokrotnie dochodzi tam do kolizji, a nie tak dawno podczas jednej z nich uszkodzono mieszkańcom płot. Jakiś czas temu na skrzyżowaniu ustawiono lustro, mające poprawić zmotoryzowanym widoczność i ułatwić jazdę.

Ostatnio, na prośbę mieszkańców, drogowcy z chełmskiego starostwa (droga jest w zarządzie powiatu chełmskiego) odpowiednio ustawili lustro, aby lepiej spełniało swoją rolę. I tak było, ale dość krótko – do czasu kolizji, do której doszło w niedzielny poranek (7 lipca). Sprawcą był 70-letni kierowca Jeepa.

Nie zatrzymał się przed znakiem „stop” i wyjechał z drogi podporządkowanej. W tym czasie przez skrzyżowanie przejeżdżał volkswagenem 28-latek, który – chcąc uniknąć zderzenia z Jeepem – gwałtownie skręcił, wjeżdżając w przydrożną kapliczkę. Po drodze auto staranowało też lustro.

Na miejsce wezwano karetkę, bo 28-latek skarżył się na ból głowy. Przewieziono go do szpitala, ale na szczęście nic poważnego mu się nie stało. Po badaniach wrócił do domu. Obaj kierowcy byli trzeźwi. Skierowano wniosek do sądu o ukaranie 70-latka. Murowana kapliczka z obrazami świętych, na której zatrzymał się kierowca VW, stała tam od lat.

– Kapliczka jest cała popękana, metalowe drzwiczki całkiem zniszczone, a lustro zostało rozbite w drobny mak – mówiła w połowie ubiegłego tygodnia jedna z okolicznych mieszkanek. – Kierowcy muszą zachować tu szczególną ostrożność, inaczej dojdzie do tragedii. Skoro jest znak stop, to trzeba się zatrzymać i upewnić, czy można bezpiecznie jechać.

Pod koniec tygodnia na skrzyżowaniu stanęło nowe lustro. Rozpoczęto też naprawę uszkodzonych elementów kapliczki. (mo)