Starosta rezygnuje z kredytu

Powiat krasnostawski nie zaciągnie w bieżącym roku kredytu długoterminowego na pokrycie deficytu budżetowego. – Nie ma takiej potrzeby – mówi starosta Andrzej Leńczuk. – Będziemy go potrzebować natomiast w przyszłym roku, bo nie da się prowadzić inwestycji bez kredytu.

Jeszcze we wrześniu br. rada powiatu krasnostawskiego wyraziła zgodę na zaciągnięcie kredytu długoterminowego w wysokości 2 000 000 zł. Pieniądze miały być przeznaczone na pokrycie deficytu budżetowego, ale również na spłatę części zobowiązań, zaciągniętych w poprzednich latach oraz sfinansowanie realizacji inwestycji.

Okazuje się jednak, że w bieżącym roku powiatowi kredyt nie będzie potrzebny. – Sytuacja finansowa powiatu jest dobra. Dokonaliśmy zmian w budżecie na 2021 rok i planowany dotychczas deficyt zmniejsza się o ponad 2,5 mln zł, w związku z czym może on zostać pokryty z pieniędzy pochodzących z innych źródeł – mówi Andrzej Leńczuk, starosta krasnostawski.

Dlatego też zarząd powiatu krasnostawskiego postanowił zwrócić się do radnych o uchylenie wrześniowej uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego. – Ze względu na poprawę sytuacji budżetu zaciąganie kredytu staje się zbędne – podkreśla starosta Leńczuk. – Inaczej natomiast zapowiada się 2022 rok.

Z powodu mniejszych pieniędzy, jakie mamy dostać z tytułu subwencji, kredyt będzie nieunikniony. Jeśli chcemy realizować inwestycje, a przypomnę dostaliśmy dofinansowanie z Rządowego Programu Polski Ład, będziemy musieli pożyczyć pieniądze na udział własny – dodaje starosta. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here