„Staszic” i „Elektronik” najlepsze

Po roku przerwy I LO im. St. Staszica w Lublinie wróciło na pierwsze miejsce w rankingu liceów w województwie lubelskim. W 2018 roku wyżej sklasyfikowane było Pallotyńskie LO im. Stefana Batorego

Miesięcznik „Pespektywy” opublikował doroczny prestiżowy ranking szkół ponadgimnazjalnych w Polsce. Na pierwsze miejsce w województwie w zestawieniu liceów powróciło I LO im. St. Staszica w Lublinie. Wśród techników po raz kolejny triumfowało Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r., które znalazło się również na piątym miejscu w kraju. Do lubelskich szkół daleko placówkom ze Świdnika. Co prawda II LO im. K. K. Baczyńskiego powróciło do pierwszej pięćsetki w kraju, ale to dało szkole dopiero 27. miejsce w województwie. I LO im. Wł. Broniewskiego sklasyfikowane zostało o 12 oczek niżej.


Tworzony od 21 lat ranking „Pespektyw” to źródło wiedzy o szkołach ponadpodstawowych. O jego popularności świadczy fakt, że 10 stycznia, kiedy ogłoszono tegoroczny raport, strona internetowa była tak oblegana, że na kilka godzin się zawiesiła. Coroczne zestawienia obejmuje zarówno szkoły, które od lat utrzymują wysoką pozycję i cieszą się uznaniem młodzieży, jak i te, które udoskonalając metody pracy, systematycznie pną się w górę. Głównym kryterium przy tworzeniu rankingu są wyniki matur, egzaminów zawodowych oraz olimpiad. W tegorocznym rankingu pod uwagę 2126 liceów ogólnokształcących i 1731 techników.

Staszic króluje, znakomity Batory w zawieszeniu

Pierwsze 25 miejsc w większości zajmują licea z Warszawy, choć wyżej od lubelskich szkół są też XIII Liceum Ogólnokształcące ze Szczecina (2. miejsce w Polsce), V Liceum Ogólnokształcące im. A. Witkowskiego (3. miejsce w kraju) czy III LO z Oddz. Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni (4. miejsce).
Wśród lubelskich liceów w pierwszej pięćdziesiątce najlepszych szkół w Polsce, na 25. miejscu znalazło się I LO im. St. Staszica.

W tym roku „Staszic” powrócił też na prowadzenie w naszym województwie. – Cieszymy się, że po raz kolejny zajmujemy pierwszą pozycje w naszym województwie – podkreśla Monika Łakuta, wicedyrektor I LO. – Mamy nadzieję, że w przyszłym roku poprawimy nieco nasze wyniki olimpijskie, chociaż pragnę zauważyć, że nasi uczniowie od lat przodują w olimpiadach z przedmiotów ścisłych. Jesteśmy z nich bardzo dumni – dodaje wicedyrektor. Uczniowie I LO są także najlepsi w województwie lubelskim w licealnym rankingu maturalnym.

Drugim ogólniakiem w województwie i 26. w kraju jest Pallotyńskie LO im. Stefana Batorego. Jest to jednocześnie najlepsza w naszym regionie szkoła w rankingu olimpijskim. – Jesteśmy, oczywiście ogromnie zadowoleni z wyników. To efekt ciężkiej pracy naszych uczniów i sposobu nauczania naszych nauczycieli. Mamy doskonałą kadrę, która od lat pracuje sprawdzonymi metodami – mówi Agnieszka Krupa, wicedyrektor Pallotyńskiego Liceum Ogólnokształcącego.

– Ten sukces jest jednak taki słodko-gorzki, bo niestety, w wyniku reformy oświaty nasze liceum zawiesza swoją działalność. Nie będziemy już prowadzili naboru do liceum, ale nasi nauczyciele będą pracowali teraz z uczniami szkoły podstawowej – dodaje pani wicedyrektor.

W tym roku rozpocznie się kolejny nabór do klasy I, IV i VII Szkoły Podstawowej im. Wincentego Pallottiego. Pallotyńska katolicka szkoła podstawowa od roku jest placówką bezpłatną. Wśród lubelskich liceów największy skok w rankingu zanotowało Liceum Ogólnokształcące im. K. Wielkiego przy Al. Racławickich, które rok temu zajmowało dopiero 240. pozycję w kraju. W tym roku szkoła uzyskała Złotą Tarczę i jest na 141. miejscu w ogólnopolskim rankingu.

Technika

Pozycję lidera w naszym województwie kolejny rok z rzędu utrzymało Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. Szkoła zajęła też piąte miejsce wśród techników w całym kraju. Jednak rok temu jej pozycja była o dwa oczka lepsza, bo trzecia w kraju. Wyniki poprawiło za to Technikum Chemiczne w ZSChiPS przy Al. Racławickich, które w rankingu „Pespektyw” 2019 jest drugim technikum w naszym województwie i 28. w kraju.

– Ten wynik to z pewnością powód do zadowolenia, niemniej jednak na pewno życzylibyśmy sobie, by pozostałe szkoły wchodzące w skład naszego zespołu mogły pochwalić się podobnymi osiągnięciami – mówi Barbara Sieńko, dyrektor Zespołu Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego w Lublinie. – Technikum Chemiczne cieszy się dobrym naborem, dlatego w nadchodzącym roku szkolnym planujemy uruchomić dwie nowe specjalizacje.

Jedną z nich będzie technik technologii chemicznej, drugą – ratownictwo chemiczne. Kierunek powstaje na zamówienie lubelskiej Straży Pożarnej, która obejmie swoim patronatem powstająca klasę. W dziedzinie tej brakuje specjalistów, którzy jednocześnie posiadaliby szkolenie sprawnościowe podobne do tego, jakie przechodzą profesjonalni strażacy.

– Na pewno w ramach Technikum Chemicznego rozwijać zamierzamy kierunek technik optyk. W ubiegłym roku nasza szkoła podpisała umowę o współpracy z Cechem Optyków w Lublinie. Członkowie cechu pomogą wyposażyć szkolą pracownię i przyjmą uczniów na praktyki – tłumaczy Barbara Sieńko.

Świdnik celuje w lepsze miejsca

Z wyników rankingu „Perspektyw” zadowoleni są także dyrektorzy świdnickich liceów, choć nie ukrywają, że zależy im na nieco wyższych lokatach. – Cieszymy się z 27. miejsca w naszym województwie, aczkolwiek do wyników mamy podejście zdroworozsądkowe. Lubelskie, prestiżowe licea nie stanowią dla nas konkurencji, bo my pracujemy z bardzo różnorodnymi uczniami. „Srebrna Tarcza” to dość dobry wynik, który oczywiście mógłby być lepszy. Na pewno nie spoczywamy na laurach – deklaruje Mirosław Król, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Świdniku. Szkoła w rankingu ogólnopolskim zajęła miejsce 427.

– Nasz wynik nie odbiega znacząco od zeszłorocznych osiągnięć uczniów. Wyniki mogłyby być lepsze, aczkolwiek w zeszłym roku zdawalność matury w naszym liceum wynosiła sto procent – tłumaczy Stanisław Stefańczyk, dyrektor I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Świdniku. Ogólnopolski wynik „Broniewskiego” to 681. miejsce w kraju. Szkoła uzyskała „Brązową Tarczę”. Świdnickie Technikum nr 1 w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej im. Zygmunta Puławskiego znalazło się poza rankingiem, bez żadnych „Tarcz”. W województwie natomiast szkoła ta zajmuje 25. miejsce.

Emilia Kalwińska

Ranking liceów w woj. lubelskim (Złote Tarcze):

1. I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie (25. miejsce w kraju )
2. Pallotyńskie LO im. Stefana Batorego w Lublinie (26. miejsce w kraju).
3.. I Społeczne LO im. Unii Europejskiej w Zamościu (60.)
4. Prywatne LO im. Królowej Jadwigi w Lublinie (62.)
5. III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie (66.)
6. XXI LO im. św. Stanisława Kostki w Lublinie (120.).
7. II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie (140.).
8. LO im. K. Wielkiego w Lublinie (141.).
9. Ogólnokszt. Liceum Lotnicze im. Żwirki i Wigury w Dęblinie (155.)
10. I LO im. J. I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej (199.).

Licea w Lublinie i Świdniku ze Srebrnymi Tarczami:

Społeczne LO im. Jana III Sobieskiego w Lublinie (218. miejsce w kraju), Międzynarodowe LO „Paderewski” w Lublinie (229.), V LO im. Marii Skłodowskiej w Lublinie (309.), IX LO im. Mikołaja Kopernika w Lublinie (312.), II LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Świdniku (427.).

Licea w Lublinie i Świdniku z Brązowymi Tarczami:

Prywatne Kat. LO im. ks. Kazimierza Gostyńskiego w Lublinie (577.), I LO im. Władysława Broniewskiego w Świdniku (681.), IV LO im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie (727.), Ogólnokszt. Szkoła Muzyczna im. K. Lipińskiego w Lublinie (731.), Liceum Plastyczne w ZSP im. C. K. Norwida w Lublinie (858.),

Ranking szkół olimpijskich:

1. Pallotyńskie LO im. Stefana Batorego (11. miejsce w kraju)
2. I LO im. Stanisława Staszica (13. miejsce w kraju).
3. III LO im. Unii Lubelskiej (37. miejsce w kraju).
4. LO im. K. Wielkiego (47. miejsce w kraju).

Ranking maturalny liceów:

1. I LO im. Stanisława Staszica (47. miejsce w kraju)
2. Pallotyńskie LO im. Stefana Batorego (58.) Z
3. Prywatne LO im. Królowej Jadwigi (61.)
4. III LO im. Unii Lubelskiej ( 78. )

Ranking najlepszych techników w woj. Lubelskim (Złote Tarcze)

1. Technikum Elektroniczne im. Obr. Lublina 1939 r. w Lublinie (5. miejsce w kraju)
2. Technikum Chemiczne w ZSChiPS w Lublinie (28.)
3. Technikum Budowlano-Geodezyjne w PSBiG w Lublinie (32.).
4. Technikum Ochrony Środowiska w ZSDiOŚ w Zwierzyńcu (42.)
5. Technikum Budowlane w ZSBiO w Biłgoraju (59.)
6. Technikum Terenów Zieleni w PSBiG W Lublinie (64.).
7. Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie w ZS nr 5 w Lublinie (81.)
8. Technikum w ZS im. A. Naruszewicza w Janowie Podlaskim (83.)
9. Technikum nr 4 w ZST im. Marii Skłodowskiej-Curie w Puławach (86.)
10. Tech. Zaw. w ZS nr 2 im. Księcia P.K. Sanguszki w Lubartowie (95.)
11. Technikum Ekonomiczno-Handlowe w ZS nr 1 w Lublinie (98.).

Technika ze Srebrną Tarczą w Lublinie:

Technikum Ekonomiczne w ZSE im. A. i J. Vetterów (117. miejsce w kraju).

Brązową Tarczą w Lublinie:

Technikum Mechaniczne w LCKZiU w Lublinie (360. miejsce), Technikum Samochodowe w ZSS im. St. Syroczyńskiego w Lublinie (420.)

Ranking maturalny techników:

1. Technikum Elektroniczne im. Obr. Lublina 1939 r. (7. miejsce w kraju)
2. Technikum Chemiczne w ZSChiPS w Lublinie (29.)
3. Technikum nr 4 w ZST im. Marii Skłodowskiej-Curie w Puławach (44.)
4. Tech. Zaw. w ZS nr 2 im. Księcia P.K. Sanguszki w Lubartowie (52.)