Strażackie święto w pocie czoła – powiat krasnostawski [GALERIA]

4 maja, w imieniny św. Floriana, patrona strażaków, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka. To czas podziękowań, odznaczeń, uroczystych zbiórek, mszy świętych i spotkań lokalnych społeczności z druhami, którzy przez cały rok są gotowi nieść pomoc o każdej porze dnia i nocy.

Powiatowe Święto Strażaków – miasto Krasnystaw

4 maja strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Krasnymstawie tradycyjnie spotkali się w kościele parafii św. Franciszka Ksawerego, gdzie odprawiona została uroczysta msza z okazji Dnia Strażaka, w intencji strażaków i ich rodzin.

W obchodach uczestniczyli funkcjonariusze i pracownicy cywilni KP PSP w Krasnymstawie, druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu krasnostawskiego, weterani pożarnictwa, rodziny strażaków, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, współpracujących instytucji oraz sympatycy pożarnictwa.

Zwieńczeniem uroczystości było poświęcenie pojazdów strażackich, którego dokonał kapelan powiatowy strażaków ks. kan. Jarosław Wójcik.

– Dziękujemy wszystkim za obecność i wspólne świętowanie tego ważnego dla nas dnia. Przed nami Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka, które w tym roku odbędą się w Krasnymstawie. O szczegółach wydarzenia będziemy informować wkrótce. Zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych – mówił Tomasz Wesołowski, oficer prasowy krasnostawskich strażaków.

Podziękowania i nowy wóz – gmina Fajsławice

W gminie Fajsławice Dzień Strażaka miał w tym roku szczególny charakter. Kulminacyjnym momentem obchodów było przekazanie i poświęcenie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla jednostki OSP w Fajsławicach, pozyskanego w ramach projektu wzmacniającego bezpieczeństwo lokalnej społeczności.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym w Fajsławicach. Liturgii przewodniczył ks. Mirosław Ładniak – wojewódzki kapelan Państwowej Straży Pożarnej – wraz z proboszczem parafii ks. Robertem Śliżem.

Po nabożeństwie uczestnicy przeszli ulicami Fajsławic. Za orkiestrą prowadzoną przez dowódcę uroczystości dh. Leszka Waręckiego kroczył poczet sztandarowy OSP Fajsławice, kompania honorowa strażaków z gminnych jednostek OSP, drużyny pożarnicze, zaproszeni goście oraz mieszkańcy.

Dalsza część obchodów odbyła się na placu przy Gminnym Ośrodku Kultury i remizie OSP w Fajsławicach. Wśród gości byli m.in. starosta krasnostawski Janusz Szpak, Krzysztof Gałan – członek zarządu powiatu krasnostawskiego, komendant PSP w Krasnymstawie Kamil Bereza oraz komendant krasnostawskiej policji Szymon Mroczek. Nie zabrakło delegacji z OSP w Nowym Świętowie w gminie Głuchołazy, której po powodzi w 2025 r. pomagali strażacy z gminy Fajsławice.

Uroczystość zakończyło poświęcenie nowego samochodu dokonane przez ks. Mirosława Ładniaka i ks. Roberta Śliża oraz przekazanie dokumentów i kluczyków prezesowi OSP Fajsławice Danielowi Janiszkowi. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali starosta Janusz Szpak i wójt gminy Fajsławice Janusz Pędzisz.

Wiwat Konstytucja i strażacy! – gmina Gorzków

W Gorzkowie uroczystości z okazji Dnia Strażaka połączono w tym roku z obchodami Święta Konstytucji 3 Maja.

Rozpoczęła je msza święta w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, odprawiona w intencji ojczyzny oraz strażaków. Liturgii przewodniczył proboszcz ks. Andrzej Wołoszyn.

Po nabożeństwie uczestnicy w uroczystym orszaku przemaszerowali pod pomnik poległych na rynku. W imieniu społeczności gminy Gorzków kwiaty złożyli m.in. wójt Piotr Cichosz, przewodniczący rady gminy Waldemar Krzyżanowski, sekretarz Robert Smęt oraz skarbnik Bożena Sik. Kolejnym punktem była część artystyczna przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Gorzkowie oraz zespół „Gorzkowianki”.

Sześć jednostek, wspólne święto – gmina Izbica

W Izbicy w uroczystości z okazji Dnia Strażaka wzięli udział druhowie wszystkich sześciu jednostek OSP z terenu gminy.

Wydarzenie było okazją, by podziękować wszystkim druhom i druhnom za służbę pełnioną z oddaniem, odpowiedzialnością i gotowością do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

– Dziękujemy za wasz codzienny trud, poświęcenie oraz za to, że niezależnie od pory dnia i nocy jesteście tam, gdzie potrzebne jest wsparcie, odwaga i szybkie działanie. Wasza służba to nie tylko gaszenie pożarów, ale także troska o bezpieczeństwo mieszkańców, pomoc w chwilach zagrożenia i obecność wszędzie tam, gdzie liczy się czas oraz ludzkie życie – mówił podczas uroczystości burmistrz miasta i gminy Izbica Jerzy Lewczuk.
W wydarzeniu wzięli udział strażacy z OSP KSRG Izbica, OSP KSRG Wólka Orłowska, OSP KSRG Ostrzyca, OSP Tarnogóra, OSP Dworzyska i OSP Topola.

Świętowali u św. Floriana – gmina Łopiennik Górny

W tym roku strażaków z terenu gminy Łopiennik Górny podczas ich dorocznego święta gościł Majdan Krzywski.

Wydarzenie rozpoczęła msza w intencji strażaków, odprawiona w kaplicy pw. św. Floriana w Majdanie Krzywskim. Koncelebrowali ją ks. Jacek Piotrowski oraz proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja w Łopienniku ks. Sławomir Mazurek.

W uroczystości wzięli udział druhowie i druhny z gminy Łopiennik Górny oraz z jednostki OSP w Jaślikowie wraz z pocztami sztandarowymi. Obecni byli także zaproszeni goście, m.in. st. bryg. Paweł Belniak – zastępca komendanta PSP w Krasnymstawie, radni powiatu krasnostawskiego Mariusz Frąc i Witold Boruczenko, wójt gminy Łopiennik Górny Artur Sawa oraz gminni radni.

Na zakończenie liturgii wójt Sawa podziękował druhom za ofiarną i bezinteresowną służbę na rzecz społeczeństwa. Spotkanie zakończył poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich oraz jednostkę OSP z Majdanu Krzywskiego.