Suchawa połączona z Włodawą

W powiecie włodawskim powstanie nowa linia komunikacji publicznej. Mowa o połączeniu Suchawa – Włodawa, o którą zabiegali mieszkańcy oraz władze gminy Wyryki. – Przetarg na wyłonienie przewoźnika planujemy ogłosić jeszcze w tym roku – mówi starosta Andrzej Romańczuk.

Dzięki wspólnym działaniom mieszkańców Suchawy i wójta gminy Wyryki Mirosława Torbicza oraz dzięki przychylności Starostwa Powiatowego we Włodawie od przyszłego roku Suchawa uzyska bezpośrednie połączenie z Włodawą. Busy będą dojeżdżały do przystanku znajdującego się przy końcu drogi powiatowej w Suchawie-Wsi. Objęcie komunikacją tej miejscowości było utrudnione z uwagi na to, że jest ona znacznie oddalona od obecnie funkcjonujących tras i jedynym rozwiązaniem było utworzenie dodatkowego połączenia.

– Mieszkańcy Suchawy praktycznie od momentu uruchomienia komunikacji na terenie powiatu i naszej gminy zabiegali o takie połączenie. Bardzo się cieszę, że te kilkuletnie już starania zostały zakończone sukcesem i mieszkańcy tej miejscowości zyskują dogodne połączenie z Włodawą – mówi wójt Torbicz.

Wykluczenie komunikacyjne było jednym z największych problemów mieszkańców powiatu włodawskiego po likwidacji oddziału PKS. Po upadku przedsiębiorstwa podlegającego lubelskiemu urzędowi marszałkowskiemu w 2016 roku mieszkańcy mieli ogromne problemy z dojazdem do Włodawy. Sytuacja zmieniła się, gdy starosta Andrzej Romańczuk porozumiał się z wójtami poszczególnych gmin i dzięki częściowemu rządowemu wsparciu udało się odbudować główne linie komunikacyjne. Dzisiaj z większości wsi powiatu można dojechać busem do Włodawy i z powrotem. (bm)