Świadkowie dziejów Włodawy

25 lutego Komisje Grantowa i Stypendialna powołane przez zarząd fundacji Forum Dialogu, podjęły decyzję o przyznaniu dofinansowania kilku osobom z sieci programu Liderzy Dialogu, w tym nauczycielowi historii i radnemu Mariuszowi Czujowi oraz Stowarzyszeniu Bramy Pamięci Włodawa – Sobibór na projekt „Zapomniane cmentarze żydowskie – świadkowie dziejów Włodawy” w kwocie 11 000 zł brutto.

– Przed wojną we Włodawie, prowincjonalnym sztetl, istniały aż trzy cmentarze żydowskie – mówi M. Czuj. – Najstarszy cmentarz mieścił się tuż przed Synagogą, drugi przy ulicy Wiejskiej, a trzeci – w dzisiejszym Parku Miejskim. To właśnie nekropolie były niemym świadkiem zbrodniczych reżimów totalitarnych.

Jak dotąd nie ma opracowanych materiałów, scenariuszy lekcji, które podjęłyby próbę opisania wszystkich trzech cmentarzy we Włodawie. Dlatego jednym z celów projektu jest przygotowanie materiałów edukacyjnych do wykorzystania w trakcie lekcji czy szkoleń – dla uczniów szkół powiatu włodawskiego i nie tylko. Immanentnym celem jaki nam przyświeca jest więc przywrócenie pamięci o cmentarzach żydowskich we Włodawie. Stowarzyszenie chce upamiętnić kirkuty. Główne zadania projektowe to: kwerendy źródłowe, lekcje muzealne, szkolenia, wywiady, trwałe upamiętnienie -postawienie tablicy upamiętniającej nieistniejący cmentarz przy ul. Wiejskiej we Włodawie.

Wśród działań w ramach projektu będzie m.in. zainicjowanie wolontariatu edukacyjnego, pozyskanie wywiadów od mieszkańców, warsztaty dla uczestników, organizacja uroczystości rocznicowej i spotkania upamiętniającego z potomkami, promocja w mediach.

Zapoczątkowany w 2013 r. projekt Liderzy Dialogu skierowany jest do lokalnych aktywistów zaangażowanych w dialog polsko-żydowski, walkę z antysemityzmem, edukację w dziedzinie historii i kultury żydowskiej oraz zajmujących się ochroną dziedzictwa żydowskiego w swoich miejscowościach. Forum Dialogu tworzy dla nich przestrzeń wymiany doświadczeń oraz poszerzania wiedzy i umiejętności. (pk)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here