Świdnik będzie eko

Świdnik będzie eko

Urzędnicy ze Świdnika właśnie złożyli trzy wnioski o unijne dofinansowanie ekologicznych źródeł energii. Całe przedsięwzięcie opiewa na prawie 11,5 mln zł. Jeśli uda się zdobyć pieniądze, na oszczędności mogą liczyć i mieszkańcy i budżet miasta.
Na dofinansowanie odnawialnych źródeł energii urząd marszałkowski ma blisko 430 mln zł. O pieniądze starają się samorządy z całego województwa. Trzy potężne wnioski złożyli również urzędnicy ze Świdnika. Wartość wszystkich projektów opiewa na prawie 11,5 mln zł. Jeśli pieniądze uda się zdobyć, przedstawiciele ratusza przeznaczą na wkład własny ok. 4,4 mln zł z budżetu miasta.
– Projekty dotyczą domów mieszkalnych oraz budynków użyteczności publicznej: szkół, przedszkoli oraz innych obiektów miejskich – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.
Przedstawiciele ratusza chcą, żeby z „zielonej” energii korzystano w budynkach komunalnych.
– Pierwszy ze złożonych przez nas projektów obejmuje 19 obiektów użyteczności publicznej, na których zostaną zamontowane ogniwa fotowoltaiczne, służące do produkcji energii elektrycznej z energii słonecznej – mówi Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza ds. inwestycji i rozwoju.
Projektem są objęte wszystkie szkoły i przedszkola, a także Miejski Ośrodek Kultury, stadion i inne instytucje podległe miastu i mające siedziby w budynkach komunalnych. Ekoenergia ma również być wykorzystowana w nowym gmachu ratusza. – Planujemy zamontowanie w nim ogniw fotowoltaicznych – mówi zastępca burmistrza.
Przedstawiciele ratusza liczą, że przejście na energię odnawialną da spore oszczędności. W tej chwili z miejskiej kasy, koszt energii elektrycznej dla 19 obiektów, które znalazły się we wniosku, to rocznie 285 tys. zł. Z wyliczeń urzędników wynika, że same koszty jej zużycia spadną o ok. 135 tys. zł rocznie, czyli prawie o połowę. Do tego dojdzie również obniżenie o 310 ton emisji dwutlenku węgla do atmosfery rocznie.
Energią odnawialną coraz bardziej są również zainteresowani właściciele budynków prywatnych, dlatego pozostałe dwa wnioski złożone przez urzędników są skierowane do mieszkańców Świdnika. Jeden z projektów obejmie zakup i montaż 201 instalacji solarnych na budynkach mieszkalnych. Dzięki temu ich mieszkańcy będą mogli wykorzystywać energię słoneczną do podgrzewania wody. Ostatni ze złożonych wniosków obejmuje instalację ogniw fotowoltaicznych oraz pomp ciepła i również jest adresowany do gospodarstw domowych.
– W jego ramach zamierzamy zainstalować 69 pomp i 217 ogniw fotowoltaicznych – dodaje Michał Piotrowicz.
Po zakończeniu naboru wszystkie złożone wnioski trafią w ręce ekspertów, którzy je ocenią i umieszczą na liście rankingowej. Wyniki konkursy będą znane najprawdopodobniej dopiero jesienią przyszłego roku. (kal)

Coraz bardziej ekologiczny

Projekt „Świdnik przyjazny środowisku II” , w ramach którego zostały przygotowane wszystkie wnioski, jest już kolejnym etapem przechodzenia na ekoenergię. W minionym roku za ponad 3 mln zł (dofinansowanie unijne 2,3 mln zł) zamontowano na wielu prywatnych budynkach kolektory słoneczne.