Świdnik dla maluchów i ekologii

W najbliższy czwartek świdniccy radni zbiorą się na trzynastej w tej kadencji sesji Rady Miasta Świdnik, by m.in. podjąć uchwały w sprawie powołania zespołu żłobków, zabezpieczenia w budżecie pieniędzy na realizację kolejnych projektów w kwestii odnawialnych źródeł energii i powiększenia Strefy Aktywności Gospodarczej.

Na sesji radni najpierw zajmą się projektami uchwał dotyczącymi najmłodszych mieszkańców i ich rodziców.

– Uchwała o Zespole Żłobków Miejskich jest konsekwencją reorganizacji przedszkoli i żłobków w naszym mieście. Przedszkola już połączyliśmy w dwa zespoły, więc teraz chcemy zrobić to samo z naszymi żłobkami, co wejdzie w życie od 1 stycznia 2020 roku. Zespołom łatwiej jest się rozliczać, zarządzać, zdobywać dotację i racjonować swoje finanse – mówi Ewa Jankowska, sekretarz Urzędu Miasta Świdnik.

Radni zdecydują również, czy Świdnik przystąpi do współpracy przy przygotowaniu i realizacji projektu partnerskiego pn. „Żłobek Rehabilitacyjny w Lublinie”. Jeśli uchwała zostanie podjęta, to niepełnosprawne maluchy ze Świdnika będą miały takie same szanse na przyjęcie do żłobków w Lublinie jak ich rówieśnicy z Koziego Grodu.

– W tym projekcie, jako partner, będziemy mieć zagwarantowane pierwszeństwo dla niepełnosprawnych dzieci ze Świdnika przy przyjęciu do żłobków w Lublinie. Jest to oferta dla rodziców pracujących i będzie to bezpłatna opieka dla ich pociech ze specjalistyczną opieką medyczną, rehabilitacyjną i bezpieczną – dodaje E. Jankowska.

Później rajcy podejmą dwie uchwały dotyczące zabezpieczenia w tegorocznym budżecie środków finansowych na wkład własny do realizacji dwóch projektów proekologicznych dofinansowanych ze środków UE. Na pierwszy pn. „Budowa instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła dla siedziby Straży Miejskiej w Świdniku” o łącznej wartości 143 tys. zł miasto przeznaczy 41 204 zł.

Dzięki temu budynek straży przy ul. Hallera 9 będzie zasilało w energię elektryczną 66 paneli fotowoltaicznych, a w energię cieplną – pompa ciepła. Na drugi projekt „Świdnik przyjazny środowisku – edycja III – budynki mieszkalne”, który byłby realizowany w przyszłym roku pod warunkiem uzyskania unijnego dofinansowania, miasto chce zarezerwować w budżecie blisko 1 milion złotych. Przedsięwzięcie zakłada montaż instalacji fotowoltaicznych na ok. 70 domach jednorodzinnych, których właściciele zgłosi akces do projektu.

Na sesji pojawi się też temat Strefy Aktywności Gospodarczej.

– Będziemy mówić m.in. o jej poszerzeniu o 50 ha zgodnie z oczekiwaniami okolicznych mieszkańców, którzy są zainteresowani włączeniem swoich działek do strefy i ich odsprzedażą. Zajmiemy się aktualizacją projektu tegoż powiększenia, a także uzbrojenia tych terenów, poprzez zbudowanie tam drogi, przyłączenia wody i wpisania tych inwestycji do budżetu miejskiego – tłumaczy Marcin Dmowski, wiceburmistrz Świdnika.

Na sesji będzie też mowa o remontach kortów tenisowych oraz planach zamiany dawnej strzelnicy za stadionem Avii na dwa boiska piłkarskie z naturalną nawierzchnią. JN