Świdnik przyjazny firmom

Świdniccy samorządowcy (w środku burmistrz Waldemar Jakson) prezentują przyznaną Świdnikowi statuetkę i certyfikat miasta przyjaznego firmom

Świdnik znalazł się gronie trzech samorządów w kraju, które uzyskały tytuł miejsca sprzyjającego rozwojowi przedsiębiorczości.

W samym Świdniku mamy 3 579 tzw. podmiotów gospodarki narodowej. Wlicza się tu m.in. spółki handlowe, kapitałowe i z ograniczoną odpowiedzialnością, spółdzielnie, ale także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. I to ta ostatnia grupa u nas dominuje. Blisko 77 proc. ze znajdujących się na koniec ubiegłego roku podmiotów w rejestrze REGON w mieście to właśnie osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. To w teorii jednoosobowe mikroprzedsiębiorstwa, a w praktyce często jedyny sposób na znalezienie bądź utrzymanie pracy. Dalej są m.in. spółki handlowe (304) oraz cywilne (186).

Liczy się jednak nie tylko ilość, ale i jakość. I to właśnie ją doceniają Instytut Europejskiego Biznesu i Magazyn Przedsiębiorców „Europejska Firma”, organizatorzy konkursu „Samorząd Przyjazny Firmom”.

– Ten tytuł otrzymują miasta, w których siedzibę ma minimum 10 dynamicznych firm, wyróżnionych tytułem Gepard Biznesu 2017, a ich wartość rynkowa wzrosła o minimum 10 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy – mówi Bartłomiej Pejo z Biura Obsługi Inwestora UM Świdnik. Kolejnym kryterium, które Świdnik musiał spełnić, pretendując do tytułu to minimum trzy firmy zarejestrowane na terenie miasta, wyróżnione Brylantem Polskiej Gospodarki 2017 (to m.in. Lubcon, produkujący smary i oleje techniczne czy zajmująca się tworzeniem i produkcją wyrobów z tworzyw sztucznych firma Hanyang).

I wszystkie te kryteria udało się spełnić. Tym samym Świdnik zdobył miano Samorządu Przyjaznego Firmom. Co więcej, obok Bytomia i Wałcza, znalazł się wśród trzech samorządów odznaczonych specjalną statuetką.

– To dla nas ogromne wyróżnienie. Cieszę się, że nasze starania związane z rozwojem przedsiębiorczości są dostrzegane i nagradzane w ogólnopolskich konkursach – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika i przypomina, że w ostatnich latach miasto obrało za jeden z priorytetów nawiązanie ściślejszej współpracy z lokalnymi właścicielami firm.

W 2014 roku została powołana Świdnicka Rada Przedsiębiorców, która jest organem doradczym burmistrza i opiniuje najważniejsze dla rozwoju miasta zagadnieniach. Miasto wprowadziło również program lojalnościowy „Mieszkam w Świdniku – kupuję w Świdniku”, który ma na celu wsparcie lokalnej przedsiębiorczości przez oferowanie korzystnych zniżek na zakup produktów i usług oraz budowanie poczucia lokalnego patriotyzmu zakupowego wśród klientów. Przyłączyło się już do niego prawie 4 tys. mieszkańców i ponad 70 firm oferujących rabaty. (mg)

Inwestor popatrzy z góry

Portal gospodarczy, czy foldery inwestycyjne to tylko przykładowe narzędzia wykorzystywane przez samorządowców do promocji Strefy Aktywności Gospodarczej w Świdniku. Z myślą o przedsiębiorcach przygotowano także zdjęcia z drona przedstawiające SAG oraz całe miasto.

– Lotnicze panoramy powstały po to, aby inwestor, już w początkowym etapie poszukiwań gruntów, mógł zobaczyć ich lokalizację, sąsiedztwo i infrastrukturę. Dla niego otoczenie planowanej inwestycji jest bardzo istotne. Przy tej okazji powstały również panoramy samego Świdnika, które będą promowały nasze miasto – mówi Bartłomiej Pejo z Biura Obsługi Inwestora.

Przypomnijmy, SAG to 120 ha terenu położonego pomiędzy lotniskiem, torami kolejowymi, ul. Nadleśną i Mełgiewską. Plan zagospodarowania przestrzennego zakłada, że jest to obszar przeznaczony pod działalność gospodarczą, głównie produkcję i usługi.

– Strefa Aktywności Gospodarczej została zaplanowana w tym miejscu głównie ze względu na lotnisko, ale również dobrą komunikację z siecią drogową i kolejową. Zaledwie 10 km stąd znajduje się węzeł S19 – dodaje burmistrz Waldemar Jakson.

Zdjęcia przygotowała jedna z lubelskich firm. Można je obejrzeć na stronie internetowej www.lublublin.pl/swidnik/?s=pano34