Na spacery po bajecznej krainie wykreowanej przez artystów światła zaprasza Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Od listopada do końca lutego 2022 gościmy w Lublinie Park Iluminacji zafundowany przez wrocławską firmę Lumina. To komercyjna przygoda inspirowana przyrodą – zatem pożyteczna.
Drzewostan i roślinność o tej porze roku nie są już tak piękne jak w sezonie letnim, więc pracownicy Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej wpadli na pomysł ożywienia tej świątyni przyrody również zimą.
Parki iluminacji spotyka się w wielu europejskich ogrodach, np. mieszkańcy Berlina mogą zwiedzać dwa takie parki. W Polsce od kilku lat turyści podziwiają Królewski Ogród Światła w Pałacu w Wilanowie. Rok wcześniej rozświetlone ogrody, parki mogli też odwiedzać mieszkańcy Wrocławia i Poznania.
W tym roku, dzięki współpracy przyrodników, artystów i techników, Park Iluminacji działa także w Lublinie – dowiadujemy się na konferencji prasowej 4 listopada w Dworku Kościuszków na terenie Ogrodu.
– To okazja zobaczyć go w odsłonie do tej pory niedostępnej. Ścieżki, przez które wiedzie świetlna trasa zostały tak zaplanowane przez botaników, że nasza uwaga kieruje się na ciekawe okazy przyrodnicze – wyjaśnia prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS. Wierzy on, że ta atrakcja „Botanika” na trwale wpisze się w ofertę edukacyjną i turystyczną Lublina. Widzi też korzyść dla uczelni, która wydzierżawia grunt pod to przedsięwzięcie, acz nie są to wielkie pieniądze.
– To baśniowa podróż, opowieść inspirowana Ogrodem i jego roślinnością. Na te potrzeby udostępniliśmy część zwaną arboretum, gdzie rosną interesujące drzewa i krzewy. Mamy tu nie tylko rekreację, lecz też dodatkowy nurt edukacji przyrodniczej – mówi dr Grażyna Szymczak, dyrektor Ogrodu Botanicznego, podkreślając jak ważny jest dla niej ten walor Parku Iluminacji. – Podświetlone tablice prezentują ciekawostki o roślinach, które tu oglądamy. Poza tym przedsięwzięcie to bardzo pasuje do naszego Ogrodu.
Co nas tam czeka?
– Tutejszy Lumina Park jest wyjątkowy w Polsce, bo stworzony w Ogrodzie Botanicznym. A więc świetlne atrakcje uzupełnia wiedza przyrodnicza. Podróż wiedzie szlakiem wybranych krajów i roślin, które może tam spotkać. Do tego dopasowaliśmy muzykę, by zmysły mogły pracować na wielu poziomach – mówił Jan Szagdaj, prezes firmy Lumina. Wrocławska spółka specjalizuje się w organizowaniu takich iluminacji.
Przecięcie wstęgi nastąpiło tuż za wejściem głównym do Ogrodu od strony ul. Willowej. Zebrało się tam sporo dzieci rodziców pracujących w lokalnych mediach, którzy obsługiwali wydarzenie. To gest organizatorów imprezy wobec lubelskich redaktorów. Również pracowników uczelni.
Co zobaczyli? Blisko 2 ha (z ponad 21 ha, jakie zawiera Ogród) znalazło się w kolorowej poświacie. Utworzona trasa edukacyjna pn. „Botaniczna Podróż” składa się 18 dużych iluminacji. Przy każdej jest tablica z opisem eksponowanego obiektu. Najatrakcyjniejsze punkty trasy to: miejski autobus, balon podróżny, samolot, zegar-budzik, lalki-matrioszki, świetliste grzyby, zakątek morski. Te prace wymagały naprawdę dużego kunsztu „tkania” z tysięcy kolorowych światełek składających się na każdy obiekt. Całość uzupełnia szereg ozdób mniejszej rangi, jakie można spotkać zimą na deptaku.
Świetlna przygoda wciągnie…
To przygoda głównie dla najmłodszych. – Iluminacje w „Botaniku” nie są jakąś wyrafinowaną formą rozrywki, kojarzą mi się z wesołym miasteczkiem. Trzeba jednak przyznać, że wśród świetlnych obiektów można spotkać prawdziwe perełki, robią wrażenie chyba na każdym – mówi jeden z ojców baczący, by jego dwaj synkowie nie odlecieli aeroplanem, który przysiadł tu na pasie startowym. – Należy docenić pomysłowość i ogrom pracy, jaka została włożona by stworzyć tę ekspozycję, atrakcyjność zimową Ogrodu.
Wzdłuż blisko kilometrowej trasy spotkamy również punkty gastronomiczne z jedzeniem i piciem. Co ważne, 1 zł z każdego zakupu organizator przeznacza na cel charytatywny. W Lublinie pieniądze trafią do dzieci z chorobą krwi.
„Botaniczną podróż” można odbywać do 14 lutego 2022 r., siedem dni w tygodniu. Początek zwiedzania generalnie od godz. 16, acz jest to zależne od pory zupełnego zmroku. Szczegółowe godziny otwarcia oraz ceny biletów (te wahają się od 20 do 26 zł) znajdziemy na stronie: www.bilety.luminapark.pl, również w kasie Ogrodu Botanicznego.
Park można zwiedzać do godziny 21:00, ostatnie wejście o godz. 20. Marek Rybołowicz