Ich służba to nie tylko gaszenie pożarów, ale także ratowanie ofiar wypadków, pomoc podczas sytuacji kryzysowych czy usuwanie skutków gwałtownych zjawisk pogodowych. Każdego dnia strażacy wykazują się odwagą, poświęceniem i gotowością do narażania własnego życia oraz zdrowia, by nieść pomoc innym. Dzień Strażaka to wyjątkowa okazja, by docenić ich trud i zaangażowanie. 12 maja świętowali funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie.
Udział w uroczystości wziął zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie st. bryg. Michał Badach oraz licznie przybyli goście, wśród nich samorządowcy, przedstawiciele służb, jednostek i instytucji działających na terenie Chełma i powiatu chełmskiego.
Gości powitał st. bryg. Wojciech Chudoba, Komendant Miejski PSP w Chełmie, który podkreślał znaczenie współpracy wszystkich służb i jednostek ochrony przeciwpożarowej na rzecz bezpieczeństwa lokalnej społeczności.
Szczególnym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń, medali oraz awansów na wyższe stopnie służbowe.
Srebrną Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” odznaczeni zostali: asp. Tomasz Gabrysiewicz, st. asp. Konrad Mikulski, st. asp. Agnieszka Popek i bryg. Tomasz Ważny.
Brązową Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” odznaczeni zostali: kpt. Przemysław Watras, mł. kpt. Jarosław Witamborski, st. kpt. Paweł Repa, ogn. Krzysztof Gałka, mł. kpt. Marcin Tomaszewski.
Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali: st. ogn. Rafał Klajn, st. ogn. Piotr Rożek, st.ogn. Jurczyk Sławomir.
Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali: st. ogn. Tomasz Darmorost, st. ogn. Marcin Dobrowolski.
Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali: st. sekc. Damian Kędzierawski i st. sekc. Karol Dziewulski.
Medal Jubileuszowy z okazji XXX-lecia powstania Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP otrzymała: st. asp. Agnieszka Popek.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji rozkazami personalnymi nadał wyższe stopnie służbowe funkcjonariuszom KM PSP w Chełmie.
Na stopień młodszego brygadiera awansowani zostali: st. kpt. Radosław Gajuk st. kpt. Sebastian Majewski
Na stopień starszego kapitana awansowani zostali: kpt. Marcin Huba i kpt. Paweł Repa. Stopień młodszego kapitana otrzymał również absolwent Akademii Pożarniczej: mł. kpt. Jarosław Witamborski. Awans został wręczony podczas promocji oficerskiej na Centralnych Obchodach Dnia Strażaka 4 maja 2026 w Warszawie.
Na stopień starszego aspiranta awansowani zostali: asp. Krzysztof Piszczek, asp. Piotr Olewiński, asp. Bartosz Żółciński.
Na stopień aspiranta awansowany został: mł. asp. Piotr Pietraś.
Na stopień młodszego ogniomistrza awansowani zostali: st. sekc. Karol Dziewulski, st. sekc. Damian Kędzierawski, st. sekc. Radosław Żuk.
Na stopień starszego sekcyjnego awansowani zostali: sekc. Sebastian Czapka i sekc. Tomasz Sałek.
Na stopień sekcyjnego awansowany został: st. str. Piotr Komendecki. (opr. w, fot. KM PSP w Chełmie)









































