Świętujący chlebodawcy

Niemała scena Teatru Osterwy z trudem mieściła wszystkich wyróżnionych

Lubelskie Forum Pracodawców w Lublinie obchodzi Jubileusz 25-lecia, stąd też 6 października 2018 r. w Teatrze im. Juliusza Osterwy odbyła się jubileuszowa gala. Były podsumowania, wspominki, medale i odznaczenia oraz życzenia kolejnych takich 25 lat!
To czas satysfakcji, czas rosnącego znaczenia przedsiębiorstw zrzeszonych w Forum. Dziś budują one nowoczesne biurowce, domy mieszkalne, obiekty sportowe, budynki użyteczności publicznej i zakłady produkcyjne. Lista ich dokonań jest długa – podkreślano w przemowach otwarcia na scenie teatru.


Historia LFP zaczęła 7 września 1993, kiedy to szefowie 12 dużych lubelskich firm założyli stowarzyszenie pod nazwą Lubelskie Forum Gospodarcze. Trzy lata później, w 1996 roku nazwę organizacji zmieniono na Lubelskie Forum Pracodawców.

W 2006 roku, na mocy umowy z Politechniką Lubelską, historyczny budynek przy ul. Nadbystrzyckiej 38 został wyremontowany przez firmy skupione w Forum i adoptowany na siedzibę stowarzyszenia. Od 2013 roku szefem organizacji jest Zbigniew Michalak.

Właśnie prezes zarządu LFP przypomniał dzieje organizacji i zasługi jej pierwszych animatorów: Edwarda Sierakowskiego, Jana Palichleba, Tadeusza Fijałkę i Grzegorza Dębca. – Ci prezesi wytyczali kierunek działania LFP i wnieśli duży osobisty wkład w rozwój naszej wspólnoty – mówił Zbigniew Michalak. Od tamtej pory zmienił się rynek pracy, nasze firmy zatrudniają trzy razy więcej ludzi. Dziś przedsiębiorcy szukają chętnych do pracy, niektórzy nawet poza granicami kraju. Tak szybko zmieniające się warunki otoczenia biznesu sprawiają, że działamy jak kalejdoskopie gospodarczym – zmieniają się bowiem przepisy, podatki, technologie. Tak było nie tylko przez ostatnie 5 lat, ale i przez ćwierć wieku. Dlatego jesteśmy razem i konsolidujemy przedsiębiorców, by wspierać się i walczyć o większy wpływ na warunki rozwoju przedsiębiorczości – kontynuował prezes LFP i dodał: „Działając razem łatwiej osiągać nasze cele” – brzmi motto LFP, a jubileusz jest tego potwierdzeniem.

To bardzo zasłużone gremium

Lubelskie Forum Pracodawców zawsze było organizacją lokalną, bez rozbudowanych struktur, bez centrali, bez oddziałów, jednak dokonania firm członkowskich zmieniły nam otoczenie, sporą część miasta i regionu.

– Nasze firmy realizują wspólne projekty. Dzięki nim zmieniało się centrum Lublina, m.in. po remoncie Hotelu Europa w 2000 roku. Chyba pamiętamy, jak przeobraziła się Al. Spółdzielczości pracy za sprawą reorganizacji i rozbudowy galerii handlowej Olimp – jedynej w mieście w pełni z kapitałem polskim – punktował prezes Michalak. Jego zdaniem korzystne zmiany zaszły przy ul. Zana, gdzie firmy zrzeszone w LFP zbudowały wspaniałe biurowce. Za ich sprawą powstał tam m.in. najwyższy, 18-piętrowy budynek mieszkalny w Lublinie.

Prezes wymieniał kolejne firmy z branży budowlanej mające duży udział w powstaniu wielu obiektów w mieście i regionie, jak choćby Konsbud SA, mający na koncie udział w budowie obiektów jak Galeria Orkana, Galeria Olimp, Szpital Kardiologiczny w Nałęczowie oraz liczne sklepy Stokrotka.

Z kolei spółka Wamaco ma na długiej liście realizacji obiekty jak budowa zespołu krytych basenów przy Al. Zygmuntowskich w Lublinie, modernizacje i inwestycje dla naszych uczelni, budowę Colegium Patologicum przy ul. Jaczewskiego, budowę siedziby Banku PKO BP przy ul. Watykańskiej, inwestycje w służbie zdrowia w Parczewie, Lubartowie, w Uzdrowisku Nałęczów.

Prezes LFP akcentował współpracę z lubelskimi uczelniami oraz firmami, które są często wykonawcami czy podwykonawcami inwestycji realizowanych na lubelskich uczelniach, również udział w projekcie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Lublinie.

– Zamykamy ten rozdział ćwierćwiecza Lubelskiego Forum Pracodawców z poczuciem dobrze spełnionego zadania. Zbudowaliśmy ważną dla Lublina i regionu organizację przedsiębiorców – zakończył Michalak.

Odznaczeniom nie było końca

W części oficjalnej poprzedni prezesi i obecny, także ich organizacja, zostali uhonorowani licznymi medalami i odznakami od Marszałka Województwa Lubelskiego i Prezydenta Lublina.

Z rąk Sławomira Sosnowskiego – marszałka województwa oraz Anny Augustyniak – sekretarz województwa odznakę honorową „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” otrzymali prezesi LFP: Zbigniew Michalak, Grzegorz Dębiec, Jan Palichleb i Edward Sierakowski. Osobno została odznaczona także ich organizacja.

W chwilę później „Medale Pamiątkowe Województwa Lubelskiego” odebrali: Tadeusz Fijałka, Tomasz Fulara, Jacek Makowski, Zbigniew Piątek i Marek Wachowski.

Swoje odznaczenia – to „Medal Unii Lubelskiej” dla Lubelskiego Forum Pracodawców i „Medale 700-lecia Lublina” dla członków zarządu LFP: Zbigniewa Michalaka, Tomasza Fulary, Jacka Makowskiego, Zbigniewa Piątka, Marka Wachowskiego – wręczył prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Natomiast od lubelskiego oddziału NBP pamiątkowe monety 20 zł przekazała tymże członkom zarządu Ilona Skibińska-Fabrowska, dyrektor lubelskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego.

W programie było również wręczenie „Medali XXV-lecia LFP” przedstawicielom 77 firm członkowskich Lubelskiego Forum Pracodawców. Tak też się stało. Niemała scena teatru z trudem mieściła wszystkich wyróżnionych tego wieczora, nie tylko przedsiębiorcy. Medale LFP otrzymały także doceniane przez Forum osoby, spoza branży. Są to m.in. arcybiskup Stanisław Budzik i arcybiskup prawosławny Abel, wojewoda lubelski (medal przekazano na jego ręce przedstawicielki), marszałek województwa, prezydent miasta, rektorzy UMCS, UM, PL, KUL, zakonnik Filip Buczyński, Jan Karwański – dyrektor PKO BP Lublin, Wojciech Pietras (Santander Bank Polska), Mirosława Gałan – (Loża Lubelska BCC), Dariusz Jodłowski – (Lewiatan), a nawet Ambasador Peru w Polsce, z którym LFP utrzymuje stałe kontakty – medal odebrała jego asystentka, w zamian wręczając gospodarzom list gratulacyjny ambasadora z okazji Jubileuszu.

Bawiła się socjeta Lublina

Zgromadzonym w sali Teatru Osterwy w ramach części artystycznej zaproponowano spektakl teatralny „Ludzie inteligentni” – refleksyjny wgląd autorów w zawiłą tkankę stosunków międzyludzkich, które dzieją się między trzema parami „po przejściach”.

W części oficjalnej i na bankiecie pojawili się: poseł do Parlamentu Europejskiego, posłowie na Sejm RP, włodarze samorządowi Lublina prezydent Krzysztof Żuk i województwa Lubelskiego – marszałek Sławomir Sosnowski. Jedynym wojewodą na gali okazała się Genowefa Tokarska – eks wojewoda, nie przybył bowiem zaproszony Przemysław Czarnek – reprezentowała go dyrektor Agata Grula.

W foyer teatru catering przygotowany przez Hotel Europa dopełnił gigantyczny tort z logo Forum.

Dziś Lubelskie Forum Pracodawców jest najstarszą organizacją pracodawców w Lublinie – należy do niej 77 firm, które zatrudniają ok. 20 tysięcy ludzi. Wśród członków LFP są m.in. Santander Bank Polska, spółka kapitałowa Subsydium, MPK Lublin, Transhurt (obecny Olimp), Lubelski Park Naukowo-Technologiczny, MOSIR Lublin, Wamaco, Elkabel, Margomed, Cewar, firma As Babuni, Agencja Reklamowa Maik i kilkadziesiąt innych spółek.

W obszernej prezentacji ukazano więcej firm członkowskich. Zdaniem organizatorów gali wszystkie one wyrosły na świetnie prosperujące przedsiębiorstwa, zbudowały swą pozycję w tym mieście, w tym regionie, w Polsce.

Marek Rybołowicz

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here