Szczenię kona, towarzystwo pijane

Kilkumiesięczny szczeniak miał zostać pobity po tym, gdy dostał biegunki i załatwił się w mieszkaniu. Konał pod krzakiem na podwórku, skąd zabrali go inspektorzy Chełmskiej Straży Ochrony Zwierząt. Policja stara się ustalić sprawcę znęcania się nad młodym zwierzęciem i odtworzyć przebieg zdarzeń.


Inspektorzy z Chełmskiej Straży Ochrony Zwierząt dostali kolejny dramatyczny apel o interwencję. Pod krzakiem na podwórku domu wielorodzinnego przy ul. Ogrodowej leżał skatowany kilkumiesięczny szczeniak.

– Nie reagował na bodźce z zewnątrz. Zgłaszający mówili, że został pobity po tym, jak dostał biegunki i załatwił się w mieszkaniu, ale nie wiadomo czym. Znaleźli go z rozbitą głową, a wcześniej, od kilku dni, słyszeli piski psa – opowiadają interweniujący „animalsi”.

W domu, do którego skierowali ich mieszkańcy osiedla, trwała właśnie libacja alkoholowa. Od wejścia widoczne były psie odchody… Pijane towarzystwo nie było jednak skore do współpracy. – Najpierw mówili, że ktoś im tego psa przyniósł, potem wyparli się wszystkiego i twierdzili, że żaden z nich nie jest właścicielem i nie wiedzą co to za pies. Nie chcieli się nawet przedstawić, dopiero policjanci ich wylegitymowali – relacjonują inspektorzy ChSOZ.

Szczeniak natychmiast został przetransportowany do gabinetu weterynaryjnego. Lekarz stwierdził uraz mechaniczny o średnicy kilku centymetrów na głowie psiaka, kulawiznę prawej tylnej kończyny oraz bolesność jamy brzusznej. Zwierzę było też odwodnione, miało anemię oraz podwyższone parametry wątrobowe. Biegunka nastąpiła najprawdopodobniej wskutek zarobaczenia lub stanu zapalnego przewodu pokarmowego.

Chełmska policja prowadzi postępowanie w sprawie znęcania się nad zwierzęciem. – Prowadzone są czynności wyjaśniające w sprawie. Policjanci dążą do ustalenia przebiegu zdarzeń oraz tożsamości właściciela i sprawcy znęcania nad psem – informuje kom. Ewa Czyż, rzecznik prasowa chełmskiej policji.

Pobity szczeniak przebywa aktualnie w domu tymczasowym w Lublinie. Członkowie stowarzyszenia ChSOZ apelują o wsparcie na pokrycie kosztów jego leczenia oraz utrzymania. Pomóc można, wpłacając datek przez stronę: https://www.ratujemyzwierzaki.pl/pobity-szczeniak-z-meliny lub bezpośrednio na konto organizacji: Stowarzyszenie Chełmska Straż Ochrony Zwierząt, ul. Hrubieszowska 66, 22-100 Chełm, Bank PKO BP 57 1020 1563 0000 5902 0099 5126, z tytułem przelewu: „Pobity szczeniak”. Możecie też w każdej chwili wesprzeć wolontariuszy w ich działaniach, kierując wpłaty z tytułem „Sekcja Chełm”. – Będziemy bardzo wdzięczni za każdą, nawet najmniejszą, wpłatę, bo to dzięki Państwu możemy pomagać naszym braciom mniejszym – podkreślają wolontariusze. (pc)