Szczyt zachorowań a w urzędach tłumy

Mamy szczyt zakażeń koronawirusem, a wiele urzędów gmin przeżywa oblężenie. Mnóstwo petentów ubiega się o dodatki osłonowe, dlatego bez obsługi bezpośredniej ani rusz.

W kraju padają rekordy zakażeń koronawirusem, a politycy apelują o to, aby w administracji państwowej i wszędzie, gdzie to możliwe, jak najwięcej osób pracowało zdalnie. Tymczasem urzędy gmin przeżywają oblężenie, bo interesanci ubiegają się o dodatki osłonowe. Wnioski na nie są składane w ośrodkach pomocy społecznej, ale najpierw należy złożyć w gminie deklarację odnośnie źródła ogrzewania domu.

– Wielu mieszkańców przychodzi do urzędu w tej sprawie, objaśniamy te kwestie – mówi Łukasz Burak, zastępca wójta gminy Żmudź.

W Urzędzie Gminy Żmudź na początku epidemii w przedsionku zamontowano wykonane na zamówienie drewniane przepierzenie z okienkiem i wnęką, gdzie interesanci mogą załatwić większość formalności. Przepierzenie funkcjonuje do dziś. Gdy petent przychodzi do urzędu, używa dzwonka, a wtedy schodzi do niego urzędnik. Podobnie, tylko bez specjalnego przepierzenia, jest w Urzędzie Gminy Kamień. Tam mają ostatnio, tj. w szczycie zachorowań na koronawirusa, jeszcze więcej petentów niż w gminie Żmudź. To dlatego, że po świąteczno-noworocznej przerwie znowu mnóstwo chełmian przyjeżdża do Kamienia, aby wyrobić tu dowody osobiste. Szturm na urząd w Kamieniu rozpoczął się przeszło pół roku temu, gdy niektórzy zniecierpliwieni chełmianie uznali, że tu szybciej wyrobią dowód.

– Wciąż każdego dnia przyjeżdżają do nas mieszkańcy Chełma, aby załatwić formalności związane z wydaniem dowodu osobistego – mówi Dariusz Stocki, wójt gminy Kamień. – Oprócz tego, również bardzo wielu mieszkańców naszej gminy składa deklaracje odnośnie źródła ogrzewania domu, co jest niezbędne, aby ubiegać się o dodatek osłonowy. Jesteśmy jedną z nielicznych gmin, w których funkcjonuje jeszcze punkt kasowy. W naszym przypadku praca zdalna pracowników jest trudna do realizacji, bo w większości opieramy się na bezpośredniej obsłudze interesantów. Nie zawsze i nie każdy ma możliwość załatwić formalności czy złożyć stosowne wnioski drogą elektroniczną.

Statystyki odnośnie liczby wniosków o wydanie dowodów osobistych w gminie Kamień wyraźnie wskazują, że petentów w tej sprawie przybyło ponad dwukrotnie. Od stycznia do czerwca 2021 r. w Urzędzie Gminy Kamień złożono 103 wnioski o wydanie dowodu, a w drugiej połowie ubiegłego roku było ich aż 248. Z kolei w styczniu br. takich wniosków wpłynęło już 27. Urzędniczka, która się tym zajmuje ma ręce pełne pracy.

Dodatek osłonowy to jednorazowe świadczenie (maksymalnie do 1500 zł, w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym, dochodu na osobę, źródła ogrzewania) w ramach tzw. tarczy inflacyjnej, przysługujące niektórym gospodarstwom domowym. Samorządowcy przypominają jednak, że ci, którzy nie złożą wniosku o dodatek osłonowy w pierwszym terminie tj. do końca stycznia br., nadal będą mogli ubiegać się o wsparcie. Wówczas muszą złożyć wniosek do 31 października br. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here