Szkolenie OSP z zakresu ratownictwa wodnego

27 i 28 lutego nad Zalewem Żółtańce liczni przedstawiciele jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Chełm uczestniczyli w szkoleniu p.n. „Ratownictwo wodne w warunkach zimowych (ratownictwo lodowe) i ratownictwo medyczne” prowadzonym przez przedstawicieli Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej Oddział w Chełmie.

Krótkie zajęcia teoretyczne dotyczyły zasad bezpieczeństwa nad wodą, zasad zachowania na wodach otwartych oraz wykorzystywania sprzętu w ratownictwie lodowym i zasad udzielania pomocy w wodzie.

Najważniejszym elementem szkolenia były ćwiczenia praktyczne, obejmujące omówienie zagrożeń, zasad bezpieczeństwa i unikania zagrożeń, wykorzystania sprzętu specjalistycznego, oraz sprzętu jakim dysponują jednostki OSP, który również jest możliwy do wykorzystania w ratownictwie lodowym. W trzech grupach ćwiczebnych strażacy ochotnicy uczestniczyli w fizycznych zajęciach dotyczących ratowania poszkodowanych i transportowania ich do miejsc, w których będą zapewnione bezpieczne działania przedmedyczne.

Szkolenie z zakresu ratownictwa medycznego dotyczyło komfortu termicznego pacjenta, zabezpieczenia i unieruchomienia pacjenta, środków izolacji i ogrzania pacjenta z podejrzeniem hipotermii oraz resuscytacji pacjenta w warunkach szczególnych- hipotermia. Zajęcia praktyczne dotyczyły zabezpieczenia pacjenta urazowego i nieurazowego przed czynnikami zewnętrznymi w warunkach zimowych.

Duża grupa (ok. 70 osób) strażaków uczestniczących w szkoleniu, pozwoli na profesjonalne ich działania w warunkach zagrożeń lodowych na zbiornikach wodnych, gdyż są to zazwyczaj osoby, które ze względu na bliskość miejsca zamieszkania mogą podejmować działania ratownicze przed przyjazdem wyspecjalizowanych służb. (red)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here