Szpital odmraża oddziały

Dobra wiadomość dla pacjentów: chełmski szpital wraca do normalnej pracy. Rozpoczął się proces „odmrażania” placówki. Do końca marca wszystkie oddziały będą znowu działać według zasad sprzed pandemii.

Od 1 marca zniesione zostały niektóre obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Przestały obowiązywać m.in. limity osób, w tym w sklepach, restauracjach, miejscach kultury, transporcie, a także podczas spotkań i imprez. Zlikwidowana została tzw. kwarantanna z kontaktu. Zostały za to: obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni zamkniętej, izolacja dla chorych i kwarantanna dla współdomownika oraz dla przyjezdnych bez ważnego certyfikatu.

Ze względu na spadek hospitalizacji z powodu Covid-19 swoją aktywność zwiększają również szpitale, stopniowo „odmrażając” oddziały. Proces ten koordynują wojewodowie.

W Chełmie oddziały: chirurgii, wewnętrzny, pulmonologii, dermatologii i laryngologii, które zajmowali dotychczas pacjenci covidowi, do końca marca wrócą do normalnego trybu funkcjonowania. Chorzy na koronawirusa mają być leczeni na standardowych zasadach, jak pozostali pacjenci, zaś ciężkie przypadki zostaną umieszczone na oddziale zakaźnym, który dysponuje 26 łóżkami.

– Aktualnie hospitalizowanych jest 54 pacjentów z koronawirusem – mówi Lech Litwin, zastępca dyrektora ds. medycznych w chełmskim szpitalu.

Czy to zatem koniec pandemii? Niestety, medycy obawiają się, że zaleje nas nowa fala koronawirusa – tym razem z Ukrainy, gdzie tylko 35 proc. mieszkańców jest w pełni zaszczepionych. Warunki, w jakich podróżowali uchodźcy, sprawiły, że są oni dużo bardziej podatni na zakażenie. Przekraczając polską granicę, są przeziębieni i w kiepskiej kondycji zdrowotnej. Wielu potrzebuje pomocy medycznej i leków. To pokazuje skalę potencjalnego zagrożenia Covid-19. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here