Tabletem w grypę

Lekarze kłócą się z telewizyjnymi „Wiadomościami” o domniemane wspieranie ruchów antyszczepionkowych, a tymczasem świadomość profilaktyczną można kształtować znacznie nowocześniejszymi metodami!
Walka z grypą wcale nie musi być nierówna – powtarzają twórcy edukacyjnej gry na urządzenia mobilne (smartfony i tablety z systemami iOS, Android) o nazwie FluMania. Dzięki niej każdy może podjąć wyzwanie zatrzymania epidemii grypy. Aplikacja zachęca pacjentów do szczepień poprzez wirtualną walkę z wirusami. Gra opiera się na rozwiązywaniu zadań logicznych i merytorycznych, co w konsekwencji zwiększa świadomość na temat grypy i metod walki z nią. W województwie lubelskim zanotowano już 186 aktywnych użytkowników aplikacji.

Uczyć przez zabawę

FluMania jest doskonałym kompendium wiedzy na temat grypy, albowiem uczy poprzez zabawę oraz ciekawostki. Ile osób może zarazić podczas lotu samolotem jeden pasażer chory na grypę? Czy to prawda, że w Australii służba zdrowia zakazała dzieciom w szkołach zdmuchiwać świeczki na torcie, by ograniczyć transmisję wirusa i zmniejszyć ryzyko zachorowań na grypę? – na te i inne pytania użytkownicy aplikacji znajdą odpowiedź w grze – opowiadają jej twórcy, zaangażowani w realizację Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Dzięki grze użytkownicy mogą poznać wiele ciekawych faktów na temat wirusów grypy, o których nie mieli pojęcia. Okazuje się, że wirus grypy może przetrwać na chusteczce czy banknotach nawet 3 dni – niebezpieczeństwo zarażenia się chorobą jest więc naprawdę duże.

– Grypa jest często bagatelizowaną chorobą, należy jednak pamiętać, że nie jest to zwykłe przeziębienie. Wirusy grypy często powodują niebezpieczne dla zdrowia powikłania. Rozwiązaniem jest szczepionka, która uodparnia organizm. Skuteczność szczepionki to około 70-80%. Chociaż coraz więcej osób poddaje się corocznym iniekcjom, ważne są każde działania mające na celu popularyzację szczepień. Gra FluMania pomaga zwiększać wiedzę z tego zakresu, przyciągając najmłodszych, którzy nie mają jeszcze silnego systemu odpornościowego i często chorują – podkreśla prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.TAK