Test przed szczepieniem?

Jest już szczepionka przeciwko koronawirusowi. Ci, którzy planowali się szczepić, pytają gdzie i jak wykonać zabieg bezpiecznie. I czy trzeba najpierw zrobić badanie na tzw. przeciwciała, które pokaże czy nie przeszli już Covid-19, ale bezobjawowo.

Już 27 grudnia rozpoczną się szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 na terenie Unii Europejskiej. W Polsce na początku, w tzw. fazie „zero”, szczepieniami ma być objęty personel placówek medycznych. Akcja ruszy zapewne w drugiej połowie stycznia. Po niej szczepieniami mają zostać objęte osoby po 60. roku życia, pensjonariusze domów opieki, oddziałów opiekuńczo-leczniczych służby mundurowe i nauczyciele. W kolejnej fazie szczepionka trafi do „kluczowych grup zawodowych”, m.in. sektora edukacji, infrastruktury krytycznej, transportu publicznego, urzędników bezpośrednio zaangażowanych w zwalczanie epidemii oraz dla osób w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

W ostatnim etapie szczepić będą mogli się pozostali Polacy. I według zapewnień rządu dwuetapowa szczepionka będzie bezpłatna i dobrowolna. A ci, którzy już myślą o szczepieniu, pytają gdzie będzie można je wykonać i jak zrobić to bezpiecznie.

– Czy powinno się najpierw wykonać badania na przeciwciała, żeby dowiedzieć się czy przeszło się bezobjawowo Covid-19 i jak to zrobić, żeby się nie zarazić, bo przecież wymaga to wizyty w ośrodku zdrowia, w którym mogą przebywać chorzy? – pytają nasi Czytelnicy.

Testy antygenowe wykonywane są u pacjentów podejrzanych z objawami choroby. Są to osoby skierowane np. przez lekarzy rodzinnych. – Badania zawsze wykonujemy w zabezpieczeniu w środki ochrony osobistej, a pacjenci przychodzą w maseczkach – mówi Mariusz Żabiński, dyrektor Miejskiego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Chełmie. – Natomiast testy na obecność przeciwciał wykonywane są u osób potencjalnie zdrowych, by sprawdzić czy miały kontakt z koronawirusem. I tutaj nie ma narzuconych odgórnie rygorów, chociaż oczywiście my stosujemy wszystkie konieczne środki ostrożności.

MSPZOZ bada przeciwciała odpłatnie. W zależności od klasy badania kosztuje ono od 70 do maksymalnie 150 zł. Krew do badania pobierana jest z żyły łokciowej. Testy serologiczne wykonywane są na analizatorze laboratoryjnym. Wynik na obecność przeciwciał IgG i IgM jest po 24 godzinach.

Poziom przeciwciał utrzymuje się w organizmie przez kilka miesięcy. Nie brakuje pytań czy w tym czasie powinno się poddawać szczepieniu. Ale nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Niektórzy lekarze mówią, że mając przeciwciała można się wstrzymać ze szczepieniem na pewien czas. – Decyzję o szczepieniu zawsze warto podjąć po konsultacji z lekarzem – mówi M. Żabiński. (bf)