To będzie altana cudo

Drewniana altana w Ogrodzie Saskim, która ucierpiała w czasie wichury dwa lata temu będzie odbudowana, urząd miasta ogłosił przetarg na jej wykonanie. Nowy budynek w Ogrodzie Saskim stanąć ma w tym samym miejscu, co poprzednia altana do końca listopada br.


Poprzednia drewniana wiata ucierpiała w wyniku niszczycielskiej wichury, która przeszła nad miastem pod koniec czerwca 2017 roku. Nie miała szans, kiedy zawaliło się na nią ponad 30-metrowe drzewo. Pozostałości rozebrano. Szkody ustalono na ok. 40 tys. zł. Nowa, ośmioboczna konstrukcja ma zostać postawiona na tych samych fundamentach, wykonana z drewna dębowego a jej dach zostanie pokryty gontem świerkowym. Altana w Ogrodzie Saskim będzie bardziej przypominać swoim kształtem pierwszą, XIX-wieczną wiatę, która widnieje na starych widokówkach.

Jej planowana konstrukcja jest zdecydowanie lżejsza i bardziej ozdobna. Szczególnie dach wyróżnia się ciekawym kształtem z wieloma drewnianymi zdobieniami i zwieńczeniem iglicą. Aby nawiązać do oryginału urząd miasta zlecił wykonanie projektu nowej altany, który nadzorował miejski konserwator zabytków.

Altana ma być oświetlona w środku, będzie również dostępna dla osób niepełnosprawnych, dzięki zaplanowanemu podjazdowi. Na oferty wykonawców ratusz czeka do 2 września. Razem z rozbudową altany planowano wymianę woliery dla pawi, ta jednak jeszcze poczeka na swoją kolej. Na budowę nowej woliery i altany, oraz rozbudową sieci niskiego napięcia na terenie Ogrodu Saskiego w Lublinie według planu postępowań przetargowych zarezerwowano 365 900,00 złotych.

Emilia Kalwińska

Park Saski powstał w 1837 roku według projektu inżyniera Feliksa Bieczyńskiego w stylu angielskim. Został zlokalizowany w okolicach miasteczka Wieniawa, na terenie należącym dawniej do dominikanów lubelskich tuż za rogatkami warszawskim. Wzorowany był na parku Czartoryskich w Puławach. Altana w kształcie rotundy została wybudowana około 1885 roku. Budynek miał kształt ośmiokąta, przykrytego dachem kopułowym o złożonej konstrukcji.