Tyle zarabiamy

W Kauflandzie, Lidlu, Biedronce podwyższają wynagrodzenia. Zarobki kasjerów i sprzedawców – za ich niewątpliwie ciężką pracę – wynoszą średnio około 4 tys. zł brutto. Niektórzy urzędnicy z Chełma mogą im tego pozazdrościć, bo wielu z nich wciąż zarabia najniższą krajową. Ile zarabia policjant, a na ile mogą liczyć kierowcy ciężarówki?

Od stycznia br. wzrosło minimalne wynagrodzenie w kraju, które wynosi 2800 zł brutto, tj. 2062 zł netto, czyli „na rękę”. Więcej zarabiają w dyskontach Kaufland, Lidl, Biedronka i tam też są teraz podwyżki. Lidl Polska poinformował, że z początkiem marca 2021 r. pracownicy tamtejszych sklepów będą zarabiać od 3 550 zł do 4 350 zł brutto (od ok. 2600 do ok. 3150 zł „na rękę”) na początku zatrudnienia.

Po roku pracy pracodawca gwarantuje wzrost płacy z 3 650 zł do 4 550 zł brutto, a po dwóch latach stażu pracy od 3 900 zł do 4 800 zł brutto (do ok. 3470 zł „na rękę”). Sieć Lidl zaznacza, że „poziom wynagrodzenia różni się w zależności od lokalizacji sklepu oraz związanych z nią kosztów życia”. O zarobki pracowników zapytaliśmy też w biurze prasowym Kaufland.

– W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, nasi pracownicy otrzymają podwyżkę wynagrodzenia – informuje Maja Szewczyk, dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej Biura Prasowego Kaufland Polska Markety. – Od marca 2021 roku osoby zatrudnione na stanowisku kasjer – sprzedawca otrzymają, w zależności od stażu pracy i lokalizacji, wynagrodzenie od 3400 zł do 4 100 zł brutto miesięcznie (od ok. 2485 zł do 2978 zł netto).

Z kolei Jan Fiedurek, regionalny kierownik personalny w sieci Biedronka, odpowiedzialny m.in. za sklepy w Chełmie, informuje, że rozpoczynając pracę w Biedronce w Chełmie, osoba zatrudniona na stanowisku sprzedawcy-kasjera może otrzymać miesięczne wynagrodzenie w wysokości 3250 zł brutto (ok. 2379 zł).

– Po trzech latach doświadczenia w tej roli, wynagrodzenie może wzrosnąć do 3400 zł brutto – informują w Biedronce. – Obie kwoty uwzględniają nagrodę za brak absencji, natomiast nie obejmują premii, czy innych dodatków do pensji przewidzianych prawem pracy lub wewnętrznymi zasadami, na przykład związanych z wdrożeniem nowych pracowników.

W styczniu 2021 roku aż 58 tysięcy osób zatrudnionych w naszych sklepach i centrach dystrybucyjnych w całej Polsce otrzymało podwyżki miesięcznych wynagrodzeń o 200 złotych brutto. Dodatkowo oferujemy naszym pracownikom bogaty pakiet świadczeń pozapłacowych, obejmujący 19 programów, np. zasilenia kart przedpłaconych, paczki na święta, wsparcie finansowe w trudnych sytuacjach życiowych, kolonie, turnusy rehabilitacyjne i obozy językowe czy nagrody roczne.

Obecnie sieć poszukuje pracowników do sklepu Biedronka przy ul. Lwowskiej 79 w Chełmie. Zainteresowani mogą aplikować za pośrednictwem strony internetowej: www.karierawjm.pl.

Tak jest w urzędach

Wielu chełmskich urzędników takich zarobków, jak w dyskontach, może pozazdrościć. W chełmskim pośredniaku większość pracowników, którzy na co dzień pomagają szukać zatrudnienia innym, zarabia „najniższą krajową”, plus ewentualne dodatki. Nowo zatrudniony pracownik Oddziału ZUS w Biłgoraju, któremu podlega także chełmski inspektorat, też otrzymuje na start 2800 zł brutto. Miesięczne wynagrodzenie pracownika merytorycznego z 10-letnim stażem wynosi tam średnio 4050 zł brutto, czyli 2943 zł „na rękę”. Rzecznika wojewody lubelskiego zapytaliśmy o zarobki w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim i jego chełmskiej delegaturze.

Wygląda na to, że i tu część pracowników otrzymuje „najniższą krajową”, bo w odpowiedzi czytamy, że w związku ze wzrostem od 1 stycznia br. minimalnego wynagrodzenia zasadniczego do 2 800 zł pracownicy, którzy otrzymywali wynagrodzenie niższe zostali objęci stosowną podwyżką. Średnie wynagrodzenie zasadnicze pracownika korpusu służby cywilnej w Delegaturze LUW w Chełmie wynosi 3 487, 90 zł brutto (ok. 2546 zł „na rękę”), a urzędnika służby cywilnej w Delegaturze LUW w Chełmie – 4 421,54 zł (ok. 3205 zł „na rękę”). Z kolei średnie wynagrodzenie zasadnicze brutto nowo zatrudnionego pracownika korpusu służby cywilnej wynosi 3114,22 zł brutto. Ale wynagrodzenie oprócz tego zasadniczego składa się tam też z dodatku za wieloletnią pracę, w zależności od zajmowanego stanowiska. I tak średnie wynagrodzenie brutto pracownika korpusu służby cywilnej z 5-letnim stażem pracy wynosi 3 511,48 zł, a z 20-letnim stażem – 4 515,42 zł.

W prywatnych firmach

Dla porównania odnotujemy też proponowane wynagrodzenia w ofertach pracy, które firmy zamieściły ostatnio za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy w Chełmie. Fakturzystce, za obsługę klientów i wypisywanie faktur, oferuje się zarobki od 3500 tys. zł brutto, tj. 2555 zł „na rękę” (praca 40 godzin tygodniowo). Pensję od 2800 zł brutto proponuje się na stanowisku kierowcy i magazyniera, który dowiezie towar do klienta. Oferta dla hydraulika: zarobki od 3500 tys. zł brutto i 40-godzinny tydzień pracy. Kolejna oferta jest dla hydraulika, a jednocześnie spawacza: wynagrodzenie od 2800 zł brutto. Te same zarobki proponuje się pomocnikowi serwisanta klimatyzacji/wentylacji. Poszukiwany jest też kierowca samochodu ciężarowego, który zarobić ma od 4500 zł brutto (ok. 3261 zł netto). Jedna z chełmskich poradni psychologiczno-pedagogicznych poszukuje głównej księgowej, oferując jej miesięczne zarobki od 3470 zł brutto. Są też wolne miejsca na staż z urzędu pracy dla robotników budowlanych i magazyniera, gdzie stypendium wynosi 1440 zł brutto. Poszukiwana jest także położna, której proponuje się wynagrodzenie od 3600 zł brutto miesięcznie (2626 zł „na rękę”). Rekrutację na kilka stanowisk prowadzi też chełmski ratusz, ale tam potencjalni kandydaci nie znajdą oferowanej wysokości wynagrodzenia. O ile firmy prywatne coraz częściej w ogłoszeniach podają wysokość zarobków, to wiele urzędów i instytucji publicznych wciąż od tego stroni.

A tak w mundurówce

Tajemnicą nigdy nie były za to zarobki policjantów. To suma kilku składników: wynagrodzenia zasadniczego, które zależy od grupy zaszeregowania, dodatku stażowego, a także dodatków służbowego/funkcyjnego i za stopień. Policjant dostaje ponadto mundurówkę, nagrodę roczną – tzw. trzynastkę, a także świadczenia w ramach systemu socjalnego. W biurze prasowym KWP Lublin informują, że tabela prezentująca kwoty przeciętnego uposażenia na poszczególnych stanowiskach, opublikowana na stronie internetowej Policji w połowie ub.r. jest wciąż aktualna (kwoty netto). Zgodnie z tym po zakończeniu szkolenia podstawowego kursant zostaje mianowany policjantem w 2. grupie zaszeregowania, a jego zarobki rosną średnio o ponad 1034 zł do kwoty 3858 zł. Na stanowisku referenta (3. grupa) średnia miesięczna pensja wynosi 4253 zł, a na stanowisku dzielnicowego i kontrolera ruchu drogowego (4. grupa) – średnio 4508 zł. W 5 grupie najwięcej osób zatrudnionych jest na etacie detektywa i asystenta ze średnim uposażeniem 4787 zł. Szóstą grupę zaszeregowania stanowią policjanci zajmujący stanowiska między innymi dyżurnego i specjalisty – średnie miesięczne zarobki w tym przypadku wynoszą 5312 zł. Wśród osób zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych i wykonawczych wyższego szczebla w 7 grupie zaszeregowania, gdzie najliczniejszą grupę stanowią kierownicy referatów, miesięcznie zarabiają średnio 5437 zł. W 8 grupie zaszeregowania średnie uposażenie wynosi 5713 zł, w 9 grupie z najczęściej występującym stanowiskiem eksperta, średnie uposażenie to 6303 zł. Komendant powiatowy zarabia średnio 8338 zł.

Z kolei Wojsko Polskie informuje, że przeciętne wynagrodzenie żołnierza zawodowego wynosiło w ubiegłym roku 6154 zł: szeregowy 4110 zł, młodszy chorąży 5090 zł, starszy szeregowy 4180 zł, sierżant 4970 zł brutto, starszy kapral 4700 zł, plutonowy 4740 zł, starszy sierżant 5040 zł. Wszystkie kwoty w brutto. (mo)

1 KOMENTARZ

  1. A moja żona w chełmskim szpitalu nie ma nawet płacy minimalnej, bo dyrekcja wypłaca co miesiąc dodatki wyrównawcze- łamiąc prawo!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here