Umowa na kontynuację przebudowy Racławickiej podpisana

Pierwszy etap przebudowy ul. Racławickiej, na odcinku od al. Lotników Polskich do ul. Kosynierów został zrealizowany pod koniec ubiegłej kadencji

Starosta świdnicki podpisał umowę z Przedsiębiorstwem Robót Drogowych Lubartów S.A na realizację II etapu przebudowy ul. Racławickiej w Świdniku. Powiat, który pozyskał dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych oraz deklarację miasta, że będzie partycypować w kosztach, zdecydował się realizować inwestycję, choć wykonawca zażądał o blisko milion złotych więcej niż początkowo planowało wydać starostwo.


Inwestycja obejmie remont odcinku ul. Racławickiej od ul. Kosynierów do wyjazdu ze Szkoły Podstawowej nr 7, czyli do skrzyżowania z al. Armii Krajowej i ul. Kusocińskiego. Oprócz nowej nawierzchni jezdni wyremontowane zostaną chodniki i powstanie ścieżka rowerowa. Przebudowa rozpocznie się w pierwszej połowie sierpnia, a zakończy pod koniec października.

Realizacja zadania przez moment stanęła pod znakiem zapytania. Co prawda starostwo pozyskało na nie przeszło trzy miliony złotych dotacji z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych, a pozostałymi kosztami miało się podzielić miasto z powiatem, ale oferty złożone w przetargu przez wykonawców znacznie przekraczały przygotowany przez starostwo kosztorys opiewający na ok. 7,2 mln zł – najtańszy z wykonawców, (Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów S.A, wycenił swoją na 8,2 mln zł. Powiat, by nie stracić dotacji z FDS, zdecydował się dołożyć brakujący milion, zdejmując taką kwotę z zaplanowanej również na ten rok przebudowy drogi Biskupice – Trawniki.

Na takie przesunięcie w budżecie zgodziła się, choć nie jednogłośnie, Rada Powiatu Świdnickiego, mając zapewnienie starosty, że droga Biskupice-Trawniki też zostanie wyremontowana, jak tylko uda się pozyskać na to dofinansowanie z FDS, o co powiat wnioskować będzie w najbliższym naborze. Otwartą pozostaje jednak kwestia, ile pieniędzy do kontynuacji przebudowy ul. Racławickiej dołoży miasto, bo ostatecznej decyzji miejscy radni jeszcze w tej sprawie nie podjęli.

Ratusz zapewnia, że z obietnicy partycypacji w inwestycji się nie wycofa i w związku ze wzrostem kosztów jest gotowy dać nawet więcej niż początkowo deklarowane (przy wycenianiu inwestycji na 7, 2 mln zł) 1,5 mln zł. Uchwała ma zostać podjęta na pierwszej sesji po wakacjach. Powiat jest przekonany, że tak się stanie, a udział miasta w inwestycji wyniesie przeszło 2 mln zł.

– W tej chwili prowadzimy rozmowy z Gminą Miejską Świdnik o partycypacji w kosztach, zgodnie z przyjętą zasadą – to minimum 50% kwalifikowanego wkładu własnego. Jesteśmy spokojni o to, że się porozumiemy – mówi Łukasz Reszka, starosta świdnicki. 

JN