Urodziny Idy Heandel

Pochodząca z Chełma, a mieszkająca w Stanach Zjednoczonych, światowej sławy skrzypaczka Ida Haendel, obchodziła 91. urodziny. Przedstawiciele miasta przekazali jej życzenia i zdjęcie ławeczki upamiętniającej niezwykłe osiągnięcia artystki.

W 2006 r. Ida Heandel dała w Chełmie niezapomniany koncert. Kolejny występ planowano w 2010 r., ale nie doszedł do skutku. Przyznane artystce Honorowe Obywatelstwo Miasta oraz srebrną statuetkę – nagrodę specjalną im. Kazimierza Andrzeja Jaworskiego za całokształt pracy artystycznej wysłano wtedy pocztą do Miami, gdzie mieszka artystka. Jakiś czas temu do „Nowego Tygodnia” zadzwonił Czytelnik, który natknął się w Internecie na reportaż TVP pt. „Ida Haendel.

Wiem, skąd jestem”, nakręcony w 2011 r.” i prosił, aby przekazać na łamach tygodnika informacje o tym, co słychać u artystki. Zadzwonił do niej wówczas Mariusz Matera, który – jak mówił – odbył z nią wspaniałą rozmowę. Ale już wtedy dało się zauważyć, że artystka nie jest w tak dobrej kondycji jak przed kilkoma laty. Zapewniała, że nigdy nie zapomni o swoich korzeniach.

Chełmianie także o niej pamiętają. Kiedy planowano budowę ławeczki poświęconej artystce, Czytelnicy dzwonili do redakcji, pytając o termin realizacji tego przedsięwzięcia. Gdy 15 grudnia br. artystka obchodziła 91. urodziny, w internecie można było zobaczyć wpisy mieszkańców Chełma i okolic, którzy składali jej życzenia. Bartłomiej Kazimierczak, dyrektor Departamentu Promocji i Kultury UM Chełm, informuje, że urzędnicy są w kontakcie z kuzynem artystki, który przekazuje im informacje na temat artystki i jej stanu zdrowia.

Z okazji jej urodzin za jego pośrednictwem złożono życzenia Idzie Heandel oraz przesłano zdjęcie rzeźby, która niedawno stanęła na odnowionym skwerze u zbiegu ulic Adama Mickiewicza i Lubelskiej. Chodzi o ławeczkę z 7-letnią Idą Heandel grającą na skrzypcach. (mo)

Urodzona w Chełmie Ida Haendel uważana jest za jedną z najwybitniejszych skrzypaczek świata. Pierwszy koncert dała jako kilkuletnia dziewczynka w kinoteatrze „Wersal” w Chełmie. Z Polski wyjechała wraz z rodziną w 1936 r. W latach 1946-1947 zadebiutowała koncertami w Stanach Zjednoczonych. W 1940 przyjęła obywatelstwo brytyjskie. Do roku 1952 mieszkała w Londynie, później przeniosła się do Montrealu. Obecnie mieszka w Miami (USA).