W Lublinie staną bloki plus

Dwa bloki z mieszkaniami plus powstaną na działce po byłej cukrowni

220 tanich mieszkań na wynajem w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus powstanie na 1,5-hektarowej działce przy ulicy Krochmalnej. Spółka PFR Nieruchomości kupiła już od Krajowej Spółki Cukrowej teren po byłej cukrowni. Pierwsi lokatorzy mają się tam wprowadzić w 2024 roku.


– To działka bardzo dobrze położona, w centrum Lublina. Planujemy na niej postawić dwa budynki mieszkalne z garażem podziemnym jednopoziomowym. W budynkach powstanie około 220 mieszkań. Pozwolenie na budowę chcemy uzyskać w drugim kwartale 2022 roku, a pozwolenie na użytkowanie (mieszkań – przyp. aut.) w drugim kwartale 2024 roku – informuje Wojciech Caruk, prezes PFR Nieruchomości.

Budowę mieszkań przy Krochmalnej w lipcu 2019 roku zapowiadał poseł Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. Słowa dotrzymał. – Bardzo się cieszę, że finalizujemy transakcję pomiędzy PFR Nieruchomości a Krajową Spółką Cukrową. Obok swoją inwestycję planuje Ministerstwo Sprawiedliwości (chodzi o budowę „filii” Sądu Okręgowego – przyp. aut.), a więc ten teren całkowicie zmieni swoje przeznaczenie i oblicze. Ponadto obok powstają nowe drogi i cały układ zmieni się wraz z budową dworca metropolitalnego – cieszy się Artur Soboń.

Mieszkania w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus powstają w całej Polsce i są alternatywą dla zakupu mieszkań na kredyt. – Jest to propozycja zarówno dla osób, które zaczynają swoją karierę zawodową, młodych rodzin, a także Polaków, którzy nie mają zdolności kredytowej lub po prostu nie są zainteresowani kupnem mieszkania – czytamy w komunikacie prasowym.

Cukrownia Lublin została uruchomiona w 1895 roku i pierwotnie obejmowała teren 36 hektarów. Zakład zamknięto w 2010 roku, w wyniku restrukturyzacji przemysłu cukrowniczego w Polsce. Od 2015 roku plac po cukrowni był wynajmowany przez ośrodki szkolenia kierowców, które urządziły tam własne place manewrowe. Na podstawie przyjętego przez Radę Miasta Lublina w 2018 roku planu zagospodarowania przestrzennego miasta teren przeznaczono pod budownictwo wielorodzinne. GR