W obronie oskarżonej dyrektor

Po ukazaniu się artykułu, że Prokuratura Rejonowa w Zamościu skierowała do sądu akt oskarżenia dyrektor PSP nr 5 w Krasnymstawie, zarzucając jej naruszanie praw pracowniczych czterech osób, do naszej redakcji dotarło stanowisko Rady Pedagogicznej i pracowników „Piątki”, stających w obronie swojej przełożonej.

O sprawie, w której było wiele zwrotów, pisaliśmy wielokrotnie. Po skardze grupy pracowników PSP nr 5 w Krasnymstawie na dyrektor, w której m.in. zarzucili jej mobbing, wyjaśnieniem zarzutów zajmowały się Rada Miasta Krasnystaw, specjalna Komisja Antymobbingowa powołana przez burmistrza Krasnegostawu, Kuratorium Oświaty i prokuratura. Rada Miasta uznała skargę częściowo za zasadną, ale nie w zakresie mobbingu. Kuratorium w postępowaniu dyrektor „Piątki” nie dopatrzyło się żadnych uchybień, podobnie jak prokuratura, która umorzyła postępowanie. Skarżący zaskarżyli decyzję prokuratury do sądu i ten nakazał ponowne podjęcie sprawy. Tym razem, 24 kwietnia 2026 r., Prokuratura Rejonowa w Zamościu skierowała przeciwko dyrektor „Piątki” akt oskarżenia, zarzucając jej popełnienie czynu z art. 218 par. 1a Kodeksu karnego. Grozi za to grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

– Chodzi o czyn polegający na tym, że w okresie od 1 września 2018 roku do 8 września 2025 roku, w Krasnymstawie, pełniąc funkcję dyrektora szkoły i wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, oskarżona złośliwie i uporczywie naruszała prawa ustalonych czterech pracowników tej szkoły – wyjaśniał w rozmowie z „Nowym Tygodniem” prokurator Rafał Kawalec, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Zamościu. – Postępowanie karne w niniejszej sprawie zostało zainicjowane przez Komisję Antymobbingową powołaną zarządzeniem burmistrza Krasnegostawu z dnia 30 maja 2025 roku – dodawał.

Wyjaśnieniem, czy dyrektor jest winna zarzucanego jej czynu, zajmuje się Sąd Rejonowy w Krasnymstawie.

Po opublikowaniu w poprzednim numerze „Nowego Tygodnia” artykułu w tej sprawie otrzymaliśmy „Stanowisko Rady Pedagogicznej i pracowników Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie”, pod którym podpisało się 20 osób (na ok. 40), ale podpisy nadal są zbierane.

– My, nauczyciele i pracownicy Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Orląt Lwowskich, działając w poczuciu pełnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo, poziom edukacji i stabilność instytucji, zwracamy się z wyrażeniem stanowczego sprzeciwu wobec działań podejmowanych przez część pracowników szkoły, które w naszej ocenie negatywnie wpływają na funkcjonowanie placówki, atmosferę pracy oraz dobro uczniów – piszą autorzy stanowiska.

Pracownicy podkreślają, że zarzuty wobec dyrektor kierowane są tylko przez czterech nauczycieli, czyli zdecydowaną mniejszość. – Wcześniejsze postępowania dotyczące podobnych skarg zostały zakończone oczyszczeniem osoby dyrektora z zarzutów oraz umorzeniem postępowań przez właściwe organy. Obecnie dochodzi do rozpowszechniania w środowisku szkolnym niezweryfikowanych informacji dotyczących toczącego się postępowania, podejmowane są próby wpływania na stanowisko pozostałych członków Rady Pedagogicznej poprzez prezentowanie treści pism procesowych osobom nieuprawnionym, w obiegu wewnętrznym pojawiają się informacje zawierające dane osobowe oraz inne dane wymagające szczególnej ochrony, rozpowszechniane są również nieformalne informacje dotyczące potencjalnych zmian na stanowisku dyrektora szkoły, w tym wskazujące na możliwe kandydatury, mimo braku jakichkolwiek formalnych procedur w tym zakresie – czytamy w piśmie.

Całe zamieszanie, w ocenie autorów stanowiska, prowadzi do eskalacji konfliktu w środowisku pracy, wpływa negatywnie na stabilność funkcjonowania szkoły, nabór uczniów do szkoły, a w przyszłości także na stabilność etatów nauczycielskich.

– Jednocześnie podkreślamy, że samo wniesienie aktu oskarżenia nie stanowi rozstrzygnięcia sprawy ani potwierdzenia zarzutów, a wszelkie oceny powinny być formułowane wyłącznie po zakończeniu postępowania przez właściwy sąd. Z całą stanowczością odcinamy się od plotek o odwołaniu obecnego dyrektora i powierzeniu jego obowiązków jednej z nauczycielek sympatyzującej z grupą będącą w sporze z dyrektorem. Oficjalnie oświadczamy, że wskazana osoba w żadnym stopniu nie posiada poparcia Rady Pedagogicznej i pracowników. Deklarujemy natomiast, że dotychczasowe zarządzanie placówką uważamy za rzetelne, profesjonalne i skierowane przede wszystkim na dobro w każdym obszarze jej działania. Jako opiniodawczy organ szkoły oraz pracownicy administracji i obsługi oświadczamy, że współpraca z dyrektorem opiera się na zasadach profesjonalizmu i poszanowania prawa oraz godności osobistej w każdym aspekcie funkcjonowania instytucji – bronią dyrektor pracownicy „Piątki”.

Na koniec autorzy stanowiska deklarują „gotowość do współpracy z organem prowadzącym oraz innymi właściwymi instytucjami w celu wyjaśnienia sytuacji i zapewnienia prawidłowego funkcjonowania placówki”. (kg)