Warto jeść z głową

Miasto Lublin i Fundacja Medicover podsumowały prowadzony od trzech lat w trzydziestu siedmiu lubelskich podstawówkach program „Jedz z głową”. O tym, jak był potrzebny najlepiej świadczą wyniki przeprowadzonych w jego trakcie badań, według których blisko 30 procent uczniów klas 1-3 miało nadwagę lub otyłość, a 44 procent słabą lub bardzo słabą wydolność fizyczną. – Już widzimy ogromną zmianę na lepsze i choć pracy jest wciąż dużo, dzięki programom takim jak „Jedz z głową” mamy narzędzia, które pozwalają nam z nadzieją spoglądać w przyszłość – ocenia Elżbieta Myśliwiecka, wicedyrektor SP nr 51, biorącej udział w programie.

Program „Jedz z głową” zainicjowany został w 2019 roku. Objął dzieci klas 1-3 z trzydziestu siedmiu lubelskich podstawówek. Pierwszym etapem była diagnoza stanu zdrowia dzieci wykonywana w gabinetach szkolnych pielęgniarek i higienistek. Kolejnym szkolenia z zakresu zdrowego żywienia i aktywnego stylu życia przeprowadzane przez specjalistów-dietetyków Fundacji Medicover.

– W ramach diagnozy sprawdzaliśmy masę i skład ciała oraz ciśnienie tętnicze dzieci, a także ich sprawność krążeniowo-oddechową z wykorzystaniem 3-minutowego tzw. Kash- Pulse Recovery Test – wyjaśnia Jolanta Karwat, koordynator lokalnych projektów Fundacji Medicover. – W sumie przeprowadzono 7503 badania. Ich wyniki nie napawały optymizmem. Aż 39,4% uczniów miało nieprawidłową wagę w tym 26,8% nadwagę lub otyłość. Test wydolności krążeniowo-oddechowej również nie wypadł najlepiej. Aż 44% dzieci miało słabą wydolność – 335 dzieci nie było w stanie ukończyć testu, który można porównać do wejścia schodami na czwarte piętro.

– Wyniki programu „Jedz z głową” wyraźnie pokazują, jak potrzebne są działania promujące zdrowy styl życia, aktywność fizyczną i racjonalne odżywianie. Istotne jest wpajanie tych zasad zwłaszcza dzieciom i oraz osobom odpowiedzialnym za ich żywienie – podkreśla Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych. – Oczywiście na ostateczne wyniki podsumowujące program duży wpływ miała pandemia. Na uznanie zasługuje szybkie dostosowanie formuły realizacji programu przez Fundację Medicover do owych realiów. Przeprowadzenie zaplanowanych szkoleń zdalnie, pozwoliło na pełne wykonanie założeń programu – dodaje Monika Lipińska.

Kolejnym etapem programu „Jedz z głową” było przeprowadzenie szeregu szkoleń dla uczniów i rodziców oraz warsztatów i szkoleń dotyczących zdrowego odżywiania i prawidłowego komponowania jadłospisu dla dyrektorów lubelskich podstawówek oraz pracowników szkolnych stołówek. – Warsztaty jasno pokazały, że wystarczy niewielka inspiracja, by w szkołach pojawiły się dania nie tylko zdrowsze, ale i bardziej atrakcyjne dla dzieci. Bo który maluch, choćby z ciekawości, nie sięgnie po zielone naleśniki Szreka – podsumowuje Agnieszka Skowrońska, kierownik programów profilaktycznych Fundacji Medicover.

Warunki pandemii dodatkowo zainspirowały organizatorów do przygotowania filmów z ćwiczeniami dla najmłodszych „Trenuj z głową”, które są dostępne na Youtube i nadal cieszą się dużym zainteresowaniem. Podobnie jak ogłoszone podczas trwania akcji konkursy plastyczne, na które nadesłano prawie 800 prac. Wybrane dzieła młodych adeptów zdrowego stylu życia zostały wydane w formie kalendarzy na 2020, 2021 oraz 2022 rok. – Wprawdzie wyniki badań przeprowadzonych w ramach programu „Jedz z głową” wskazują na problem zarówno z nieprawidłową wagą jak i niewystarczającą sprawnością fizyczną wielu dzieci, ale ja widzę wiele pozytywów tej inicjatywy – mówi Elżbieta Myśliwiecka, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Lublinie.

– Wyraźnie wzrosła świadomość dotycząca zdrowych produktów u naszych dzieci. Widzimy to choćby po tym, jak są skomponowane drugie śniadania przyniesione z domu, czy po zdecydowanie większym spożyciu sałatek na szkolnej stołówce. Nasi kucharze i intendenci zyskali nową wiedzę, co pozwoliło na urozmaicenie jadłospisu. We współpracę z kuchnią zaangażował się także samorząd uczniowski. Widzimy ogromną zmianę na lepsze i choć pracy jest wciąż dużo, dzięki programom takim jak „Jedz z głową” mamy narzędzia, które pozwalają nam z nadzieją spoglądać w przyszłość – podsumowuje Elżbieta Myśliwiecka.

Na realizację programu „Jedz z głową” w latach 2019-2021 Urząd Miasta Lublin wydał 700 tys. złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here