Węgiel jest, ale brakuje na węglowe

Do Urszulina dotarło już pierwsze sto ton węgla, który będzie sprzedawany mieszkańcom. Problem w tym, że na chwilę obecną nie każdego stać na jego zakup, bowiem jeszcze ok. 300 gospodarstw domowych nie otrzymało dodatku węglowego.

W piątek (30 listopada 2022) odbyła się nadzwyczajna sesja rady gminy Urszulin. Posiedzenie zwołano na wniosek wójta w celu wprowadzenia środków przekazanych przez wojewodę na wypłatę dodatków węglowych dla mieszkańców gminy. Do wprowadzenia dodatkowych środków do budżetu gminy niezbędne jest uzyskanie zgody radnych poprzez podjęcie stosownej uchwały.

Została ona przyjeta większością głosów. – Środki na wypłatę dodatku węglowego wypłacamy niezwłocznie po otrzymaniu ich od wojewody i uchwaleniu uchwały – mówi wójt Tomasz Antoniuk. – W ostatniej transzy wpłynęło 168000 zł, co wystarczyło na pokrycie zapotrzebowania 56 złożonych wniosków. Od początku trwania akcji związanej z dodatkiem węglowym wypłaciliśmy ponad 2,5 mln zł. Dokładamy wszelkich starań, by cała procedura związana z wypłatą dodatków węglowych przeprowadzona była sprawnie, a wypłata środków realizowana była na bieżąco – zapewnia Antoniuk.

W kolejce na wypłatę dodatku czeka jeszcze ok. 300 wnisokodawców. Do Urszulina dotarła też już pierwsza partia zamówionego w Bogdance węgla. Jego dystrybucja powinna ruszyć w poniedziałek (5 grudnia). – Technicznie jesteśmy już na to przygotowani. Czekamy jeszcze na podpisanie porozumienia o współpracy na tym polu przez gminę Stary Brus. By zamknąć projekt węglowy, brakuje nam jeszcze około 1 mln zł, a nie wiemy, kiedy wojewoda przekaże kolejną transzę – tłumaczy wójt.(bm)