Więcej skrzydeł

Flota Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie rekordowo się w tym roku powiększyła. Ostatnio zakupiono nowy samolot jednosilnikowy. Przetarg na dostawę kolejnego, długo oczekiwanego samolotu wielosilnikowego, lada dzień będzie rozstrzygnięty.

W marcu br. informowaliśmy o uroczystym przekazaniu studentom pilotażu trzech nowych, jednosilnikowych samolotów AT3 serii R100. Zostały wyprodukowane w Mielcu i są wyposażone w najnowocześniejszą awionikę. Dotację na ten cel przekazało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. We wrześniu br. zakupiono w ramach projektu „Program Rozwojowy PWSZ w Chełmie – na rzecz Rozwoju Regionalnego” kolejny tego typu jednosilnikowy samolot dwumiejscowy z podwójnym układem sterowania (dla ucznia i instruktora).

– Cieszymy się z rozwoju naszej floty, bo pozwala nam to podnieść standard szkolenia naszych studentów, a tym samym utrzymać naszej uczelni pozycję lidera w szkoleniu lotniczym w Polsce – mówi Arkadiusz Tofil, rektor PWSZ w Chełmie.

Nowe samoloty mają mniejsze spalanie niż starsze jednostki, w tym słynne Cessny, z których studenci pilotażu również korzystają. Wkrótce zostanie rozstrzygnięty przetarg na kolejny samolot, na który ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego przyznało 2 mln zł dotacji. Tym razem będzie chodzi o samolot klasy MEP (L), wielosilnikowy. Dotychczas tej klasy samolot był przez uczelnię dzierżawiony. Flota powietrzna PWSZ liczy kilkanaście samolotów. Trwa budowa pasa startowego w Depułtyczach Królewskich, na który władze uczelni także dostały ministerialną dotację. Pod tym względem ten rok – wyborczy – był dla chełmskiej uczelni hojny.

Będą kształcić stewardessy i stewardów?

Wszystkie uprawnienia lotnicze studenci PWSZ w Chełmie uzyskują na podstawie szkoleń, wpisanych w program studiów stacjonarnych, za które nie ponoszą opłat. Uczelnia w tym roku akademickim poszerzyła ofertę kształcenia lotniczego o szkolenia umożliwiające uzyskanie licencji dyspozytora lotniczego. Co ciekawe – stara się też o zgodę niezbędną do rozpoczęcia szkoleń dla personelu pokładowego – stewardess i stewardów. Jeżeli procedura przebiegnie pomyślnie, jeszcze w tym roku rozpoczęte zostanie kształcenie kolejnej grupy studentów. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here