Więcej spirytusu i… pracowników

Koszt budowy, która symbolicznie rozpoczęła się we wtorek, oszacowano na 120 mln zł. Spółka ma już wszystkie wymagane prawem zgody, tj. decyzję środowiskową oraz pozwolenie na budowę

Stock Polska oficjalnie rozpoczęła budowę nowej gorzelni przy ul. Krochmalnej w Lublinie. Nowa inwestycja pozwoli na znaczne zwiększenie produkcji i da zatrudnienie kilkudziesięciu nowym pracownikom.


Symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowej gorzelni, jednej z największych w ostatnich latach inwestycji przemysłowej na Lubelszczyźnie, odbyło się w ubiegły wtorek. Nowoczesny obiekt o wydajności 100 tysięcy litrów spirytusu dziennie, powstanie na terenach firmy przy ul. Krochmalnej. Będzie wyróżniać się szeregiem pro-ekologicznych rozwiązań oraz wieloma innowacjami technologicznymi.

– Nowa gorzelnia Stocka to wzorcowy przykład połączenia zaawansowanej technologii XXI wieku z dbałością o przyrodę, otoczenie oraz dobro społeczności lokalnej – mówił podczas konferencji prasowej Marek Sypek, dyrektor generalny Stock Polska Sp. z o.o. – Nie ukrywam, że podczas tej inwestycji bardzo wysoko postawiliśmy sobie poprzeczkę. Zastosowane systemy odzyskiwania energii oraz wody będą wręcz unikalne w skali kraju. Instalacja zostanie doskonale wyciszona, a nowoczesny projekt architektoniczny budynku z zieloną elewacją i dachem, pięknie wpisze się w rewitalizację dzielnicy „Za Cukrownią”, gdzie już mamy nowoczesną Arenę Lublin, a w budowie nowy, zielony dworzec metropolitalny – mówił Marek Sypek.

Instalacja Stocka wytwarzać będzie surowy alkohol, z którego produkowane będą m.in. alkohol do celów spożywczych (wódki czyste i smakowe oraz likiery), medycznych, farmaceutycznych (płyny do dezynfekcji), a także rolniczych. Alkohol w lubelskiej gorzelni powstawać będzie w dużej mierze na bazie produktów pochodzących od dostawców z Lubelszczyzny, tj. przy wykorzystaniu kukurydzy, żyta, pszenżyta, jęczmienia, a także pszenicy. Inwestycja realizowana będzie ze środków własnych Stock Polska. Wstępna data oddania inwestycji to początek 2023 roku. BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here