Wiedza – Prawda – Wiara

Uroczysta inauguracja roku akademickiego na KUL

W trzecią niedzielę października na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2019/ 2020. Uroczystości w auli im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego poprzedziła msza święta, której przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński ks. abp Andrzej Dzięga, wieloletni wykładowca KUL


W tym roku studia na KUL rozpoczęło ponad 3400 studentów, wśród których jest 341 cudzoziemców – najwięcej pochodzi z Ukrainy i Białorusi. Po raz pierwszy do grona studentów katolickiej uczelni dołączyli młodzi ludzie z Albanii, Azerbejdżanu, Bośni i Hercegowiny oraz Dominikany.

W niedzielę odbyła się ich uroczysta immatrykulacja. Łącznie na KUL studiuje ponad 10 500 studentów, w tym 1203 doktorantów i 924 studentów zagranicznych. Wykład inauguracyjny pt. „Wiedza. Prawda. Wiara” wygłosił minister zdrowia, prof. Łukasz Szumowski. Głos zabrał także ks. prof. dr. hab. Antoni Dębiński i Wielki Kanclerz KUL, abp. Stanisław Budzika, metropolita lubelski.

Z okazji inauguracji wyróżniającym się naukowcom wręczone zostały Laury Uniwersyteckie – Nagrody im. Ks. Idziego Radziszewskiego. Uroczystości uświetnił wieczorny koncert z cyklu „Opus Magnum – KULowskie wieczory z muzyką”. Tego dnia Muzeum KUL otworzyło nową wystawę znakomitego fotografika, absolwenta KUL Marcina Ryczka, zatytułowaną „Harmony”.

Wyprowadzka z Kampusu Wschodniego

Na KUL zaszły poważne zmiany. Po dziesięciu latach wynajmu uczelnia opuściła budynki byłych koszar wojskowych na tzw. Kampusie Wschodnim. – W wakacje zakończył się okres 10-letniej dzierżawy budynków wojskowych na Majdanku i od października zajęcia na KUL odbywają się w kampusie głównym przy Al. Racławickich, przy ul. Spokojnej oraz na Poczekajce – informuje Katarzyna Bojko, rzecznik prasowy KUL.

Zajęcia przy Drodze Męczenników Majdanka mieli studenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej, kulturoznawstwa, pedagogiki oraz politologii. Jeszcze dekadę temu uczelnia planowała rozbudowę swojej infrastruktury na dzierżawionym terenie. Miał tam powstać akademik dla studiujących małżeństw oraz przedszkole dla dzieci pracowników i studentów KUL. Jednak uczelnia zmieniła plany, powiększając swoją główną siedzibę przy Al. Racławickich m.in. o nowy budynek Centrum Transferu Wiedzy. Od czerwca br. kompleks wojskowy powrócił do Agencji Mienia Wojskowego i będzie wykorzystywany jako siedziba 2. Lubelskiej Brygada Obrony Terytorialnej.

Inwestycje na KUL

W swoich budynkach w centrum, na pierwszym piętrze Collegium Jana Pawła II, uczelnia otworzyła nowy obiekt – międzywydziałową czytelnię. W planach KUL jest także rozbudowa uczelnianych systemów bezpieczeństwa i monitoringu. W budynkach dydaktycznych, bibliotece, hali sportowej i akademikach pojawią się kamery. Katolicki Uniwersytet planuje również dalszą rozbudowę Uniwersyteckiego Centrum Medialnego, przeznaczonego dla studentów dziennikarstwa. Nowe miejsce wyposażone jest w nowoczesny sprzęt fotograficzny, radiowy i telewizyjny.

KUL stawia także na kształcenie przedsiębiorców. – W czasie wakacji powstało Laboratorium Innowacji, którego działalność skierowana jest do studentów, doktorantów i pracowników zamierzających rozwijać swoje kompetencje w zakresie przedsiębiorczości. Pomogą im eksperci KUL i partnerzy projektu. Rekrutacja trwa do końca października. Już teraz jest ponad 100 zgłoszeń. W ramach 4 ścieżek rozwoju realizowane będą warsztaty i wykłady pobudzające kreatywność i podnoszące kompetencje, ukierunkowane na rozwój osobisty oraz zawodowy – mówi rzeczniczka uczelni.

W tym roku uczelnia będzie korzystała z grantów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, przeznaczone na rozwój naukowy, dydaktyczny i organizacyjny uniwersytetu. – W ramach konkursów „Zintegrowany program rozwoju Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II”, „Regionalny Program Rozwoju Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II” oraz „Zintegrowany Program Podnoszenia Kompetencji Studentów i Pracowników Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II” uniwersytet uzyskał łączne dofinansowanie, m.in. szkoleń, warsztatów i staży oraz wdrożenia informatycznych narzędzi zarządzania, wynoszące ponad 35 mln zł. – podkreśla Katarzyna Bojko.

(EM.K.)

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II powstał w 1918 r. Obecnie posiada 8 wydziałów, a badania naukowe prowadzone są w ramach 20 instytutów. Na KUL, w tym roku akademickim rozpoczęła działalność Szkoła Doktorska KUL kształcąca w 11 dyscyplinach: filozofii, historii, językoznawstwie, literaturoznawstwie, naukach o sztuce, naukach prawnych, naukach socjologicznych, pedagogice, prawie kanonicznym, psychologii i naukach teologicznych. Naukę podjęły w niej 33 osoby.
W tegorocznej rekrutacji największym zainteresowaniem kandydatów cieszyły się te kierunki, które od lat wybierane są najchętniej: psychologia, prawo i filologia angielska. Uczelnia powołała też jeden nowy kierunek: antropologię stosowaną (applied antrophology) prowadzoną w języku angielskim. Kadrę naukowo-dydaktyczną uniwersytetu stanowi obecnie 970 osób, w tym 97 profesorów oraz 330 naukowców posiadających stopień doktora habilitowanego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here