Wiejska jak miejska tylko częściowo

Remont objął tylko niewielki fragment ulicy Wiejskiej, większość pozostała „po staremu”

Dobiega końca remont krótkiego, końcowego odcinka ul. Wiejskiej u zbiegu z ul. Koryznową. – Co z pozostałą częścią ulicy? – pytają mieszkańcy i radna Małgorzata Suchanowska. – Na razie pozostanie tak jak jest – odpowiadają urzędnicy.

Wiejska to jedna z głównych ulic „starej” Ponikowdy, stanowiąca dojazd do cmentarza przy ul. Walecznych. Jej jezdnia jest w fatalnym stanie i mieszkańcy od lat upominają się o jej remont. Kiedy kilka tygodni temu drogowcy pojawili się na ich ulicy, nie kryli radości. Ta jednak szybko ustąpiła miejsca rozczarowaniu, bo okazało się, że prace obejmą tylko niespełna 200-metrowy końcowy odcinek.

– Zakres remontu obejmuje odcinek od ul. Malczewskiego do skrzyżowania z ul. Koryznowej, a w jego ramach wymianę nawierzchni jezdni, chodników, zjazdów na posesję i krawężników. W bieżącym roku nie przewidziano środków na kontynuację prac na pozostałym odcinku – przyznaje Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego Ratusza.

Niedawno miejska radna Prawa i Sprawiedliwości, Małgorzata Suchanowska, wystąpiła z interpelacją o zwiększenie budżetu przewidzianego na odnowę ul. Wiejskiej, tak aby prace mogły objąć także pozostałą część ulicy (pisaliśmy o tym w poprzednich wydaniach „Nowego Tygodnia”). Władze Lublina nie widzą jednak takiej możliwości.

– W chwili obecnej nie ma możliwości zwiększenia planu wydatków na powyższy cel w wyniku przesunięcia środków z rezerwy budżetowej ogólnej. Aktualnie rezerwa ta stanowi przede wszystkim zabezpieczenie środków na skutki wzrostu cen energii w miejskich jednostkach budżetowych w związku z toczącym się postępowaniem przetargowym – odpowiedział radnej Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

Mieszkańcy Ponikwody są rozczarowani takim obrotem spraw. Przypominają, że jest to jedna z najbardziej zdegradowanych dróg w dzielnicy, która pierwotnie miała przejść kompleksową przebudowę na całej długości wraz z uzupełnieniem chodnika, wymianą oświetlenia i budową kanalizacji deszczowej. W tym celu Zarząd Dróg i Mostów zlecił nawet opracowanie niezbędnej dokumentacji projektowej.

– Najpierw kilka lat czekaliśmy na przebudowę, potem gdy powstał projekt zabrakło pieniędzy w budżecie. W zamian obiecano nam remont całości ulicy, jednak w dwóch ostatnich latach zadanie ostatecznie wykreślano z budżetu z powodu ograniczeń finansowych. W efekcie otrzymamy równy asfalt na 1/3 ulicy, a reszta zostaje w standardzie nomen omen „wiejskim” – denerwuje się pan Adam.

Urzędnicy zapowiadają, że w ciągu najbliższych lat będą chcieli wyremontować także pozostałą część ul. Wiejskiej, nie podając przy tym żadnych wiążących terminów. Nie będzie za to obiecywanej wcześniej całościowej przebudowy.

– Z uwagi na podjęty remont, nie ma aktualnie planów przebudowy ul. Wiejskiej. Szacunkowy koszt budowy ulicy wraz z kanalizacją deszczową, wg kosztorysu z 2018 roku to około 3,6 mln zł brutto. Z uwagi na dużą dynamikę wzrostu cen na rynku, trudno wskazać aktualne koszty – dodaje Justyna Góźdź z UM Lublin.

Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here