Wielka budowa w centrum miasta

Cztery piętra, brak barier dla niepełnosprawnych, szkło i aluminium. Duża sala obrad dla radnych, przestronne gabinety dla władz miejskich, więcej miejsca dla interesantów. Tak już za kilka miesięcy będzie wyglądał nowy urząd miejski. W tej chwili największa tegoroczna inwestycja trwa w najlepsze. Wykonawca nie przewiduje opóźnień i planuje zakończenie prac na koniec tego roku. To z kolei oznacza, że już zimą urzędnicy będą się mogli meblować w nowych pomieszczeniach.

Budowa nowego gmachu dla urzędników została wyceniona na ponad 11 mln zł. W ratusz przekształci się dawny budynek Gimnazjum nr 2. W tej chwili inwestycja jest już bardzo zaawansowana. Wykonawcą zadania jest firma Skanska. Przed ekipami budowlanymi była m.in. nadbudowa piętra i kompleksowa przebudowa całości gmachu. W tej chwili dodatkowa kondygnacja już jest nie do poznania. Zmienił się również wygląd dawnego szkolnego gmachu.

Co słychać na budowie?

– Nad salą konferencyjną zakończyliśmy już montaż dachu z pokryciem – mówi Andrzej Goś, kierownik budowy z Oddziału Budownictwa Ogólnego Skanska w Rzeszowie. – Nad główną częścią budynku została wykonana konstrukcja dachu i rozpoczęliśmy prace przygotowawcze związane z jego pokryciem. Od wtorku przyszłego tygodnia będziemy układać blachę trapezową. W gmachu jest już wykonana większość konstrukcji żelbetowych łącznie z szybem windy oraz platformą pod centralę wentylacyjną. Pozostała część konstrukcji, tj. dostawiona ściana łukowa wraz z płytami międzystropowymi oraz pochylnia dla niepełnosprawnych będzie zbudowana do połowy września. Od poniedziałku rozstawiamy rusztowania i zaczynamy wykonywanie elewacji zewnętrznej budynku. Rozpoczniemy od strony wewnętrznej obiektu, tzn. „dziedzińca”. Ten etap powinniśmy zakończyć w pierwszym tygodniu października – tłumaczy Andrzej Goś.
Na początku przyszłego tygodnia rozpoczną się również prace na zewnątrz gmachu. Powstanie nowy parking, chodniki i drogi dojazdowe. Ekipy budowlane rozpoczną roboty od strony dziedzińca. Później przejdą przed front budynku. Od strony głównego wejścia do gmachu zostanie zdemontowane ogrodzenie. Od frontuprzy wejściu głównym będzie również wykonana pochylnia dla osób niepełnosprawnych.
Równocześnie trwają także prace wewnątrz budynku. – W piwnicach mamy już położne tynki. Zależy nam na jak najszybszym wykonaniu dwóch głównych pomieszczeń na tym poziomie, czyli węzła cieplnego i rozdzielni elektrycznej, które zostaną przekazane do eksploatacji pod względem budowlanym jeszcze we wrześniu tego roku. Chcemy, żeby od października działało już w budynku ogrzewanie – podkreśla Andrzej Goś.
Na parterze gotowe są już konstrukcje ze szkła i aluminium. Na części korytarzy zostały również położone tynki. Od tego tygodnia rozpocznie się stawianie ścianek działowych w pomieszczeniach. Wykończenie każdego piętra zajmie ok. 1,5 miesiąca. Przedstawiciele wykonawcy zakładają, że niemal wszystkie prace przy powstającym gmachu zostaną zakończone jeszcze w tym roku. – W tej chwili budowa trwa zgodnie z założonym harmonogramem – dodaje Andrzej Goś.

Więcej pięter, więcej miejsca

W nowym gmachu pracownicy ratusza będą mieć więcej miejsca. W tej chwili pracują w dwupiętrowym budynku, natomiast przyszły ratusz ma cztery piętra. Ostatnia kondygnacja już została dobudowana i zostanie przeznaczona przede wszystkim dla władz miejskich. Będą się na niej mieścić pomieszczenia dla burmistrza, jego zastępców, sekretarza i skarbnika. Gabinet miejskiego włodarza ma być również wyposażony w garderobę. Na czwartym piętrze zostaną zlokalizowane też między innymi: sala konferencyjna i biuro prawne. Na ostatniej kondygnacji planowany jest również ponad 15-metrowy taras.
Na pierwszym, drugim i trzecim piętrze zostaną rozlokowane poszczególne wydziały urzędu miasta, natomiast parter został zarezerwowany dla Urzędu Stanu Cywilnego i dla potrzeb rady miasta. Na tej kondygnacji mieszkańcy załatwią wszystkie swoje sprawy w USC, wezmą ślub, będą mogli również skorzystać z sali toastów.
W dawnej sali gimnastycznej została zaplanowana sala posiedzeń rady miasta. Radni będą mieć do dyspozycji pomieszczenie o powierzchni ponad 175 mkw. Jego układ będzie przypominał obecną salę obrad rajców. Dodatkowo znajdą się tu również pokoje dla pracowników biura rady, przewodniczącego rady i socjalne dla rajców obrad komisji.
Co dalej z budynkiem w centrum?
– Wykonawca planuje zakończyć przebudowę w grudniu tego roku – mówi Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika. – Na początku przyszłego roku budynek będzie można meblować i rozpoczynać przeprowadzkę. Dajemy sobie pół roku na ostateczne przeniesienie się do nowego urzędu.
Pytanie, co dalej będzie się działo z budynkiem obecnego ratusza. Przedstawiciele urzędu co prawda narzekają na stan gmachu, ale z drugiej strony mieści się on w wyjątkowo atrakcyjnym miejscu, bo w samym centrum miasta. Wiceburmistrz Świdnika tłumaczy, że na razie los budynku i działki, na której stoi, nie jest jeszcze przesądzony.
– Prowadzimy na ten temat rozmowy – mówi Michał Piotrowicz. – Budynkiem zainteresowani są przedstawiciele sektora publicznego. Natomiast jeśli się na niego nie zdecydują, to budynek z działką będzie stanowił ofertę handlową miasta. (kal)