Wiersze w eterze

Lublin na cztery dni stanie się Miastem Poezji. W dniach 23-26 maja miastem rządzić będą wiersze, fraszki, limeryki i poematy. Festiwal organizuje „Dom Słów” Ośrodka Brama Grodzka Teatru-NN. To już 12. edycja wydarzenia.


W tym roku wśród zaproszonych gości znaleźli się tacy autorzy, jak Marcin Baran, Grażyna Lutosławska, Jacek Podsiadło czy Ewa Frączek. Poezję będzie można ponownie spotkać w zaułkach miasta, na placach i ulicach, ale również w lubelskich rozgłośniach radiowych i szkolnych radiowęzłach. Hasłem tegorocznej edycji jest „Poezja w powietrzu/wiersze w eterze”, dlatego na ulicach Lublina pojawią się studia poezji z czytanymi na głos wierszami.

– W czasie festiwalu wiersze zabrzmią nie tylko na ulicach, na placu Litewskim, w szkołach, bibliotekach, w Domu Słów i w Bramie Grodzkiej. Dzięki „Mieszkaniom Poezji” trafiają one także do prywatnych mieszkań, wkraczając w życie lublinian. W ten sposób każdy zainteresowany mieszkaniec może współtworzyć Festiwal – czytając ulubione wiersze, opowiadając o fascynacji jakąś epoką lub poetą czy też zapraszając samych poetów do rozmowy – podkreśla prof. Paweł Próchniak, dyrektor artystyczny Miasta Poezji. Dla najmłodszych przewidziano „Małe Miasto Poezji”, którego tematyką jest sen i senne opowieści.

Dzieci czeka m.in. spotkanie z autorką przygód Basi – Zofią Stanecką czy warsztaty z ilustratorem Danielem de Latour. Poezję i poetów spotkać będzie można w Domu Słów przy Królewskiej, w Bramie Grodzkiej i na placu Litewskim. Wierszy warto szukać też na bilbordach, murach budynków, a nawet w centrach handlowych. Spotkaniom towarzyszyć będą warsztaty robienia typo-koszulek i toreb, akcje fotograficzne oraz śniadania z kawą, herbatą i odrobiną poezji.

Przez cały festiwal będzie można wysłać własnoręcznie przepisany wiersz bliskiej osobie lub osobom przebywającym w ośrodkach pomocy. Szczegółowy program dostępny jest na stronie: www.teatrnn.pl/miastopoezji/
(EM.K.)