Wójt będzie miał większość

Radny Adam Smolik przez ponad rok nie uczestniczył w sesjach rady, więc zdecydował się złożyć mandat. Wybory uzupełniające zaplanowano na 18 kwietnia, ale będą one tylko formalnością. Powodem jest fakt, że tylko jeden komitet wyborczy zgłosił swojego kandydata.

Adam Smolik wyjechał za granicę i od ponad roku nie brał udziału w pracach rady. Zdecydował więc o rezygnacji z funkcji radnego gminy Wyryki. By uzupełnić skład rady, zapadła decyzja o organizacji wyborów uzupełniających w okręgu nr 8 obejmującym sołectwo Lubień. Wybory zostały zarządzone na 18 kwietnia. Wprawdzie one się odbędą, jednak mieszkańcy do urn nie pójdą, ponieważ został utworzony tylko jeden komitet wyborczy zainteresowany zgłoszeniem kandydata na radnego.

Chodzi o KWW Mirosława Torbicza, którego kandydatką jest Aniela Leszczyńska-Chorąży, która w 2018 roku przegrała wybory z A. Smolikiem. Z jednej strony jest to zaskakująca sytuacja, z drugiej wcale nie tak dziwna. Tak było ostatnio np. w Starym Brusie, gdzie w ostatnich miesiącach dwukrotnie wybierano radnych w wyborach uzupełniających, dwukrotnie były to pojedyncze komitety wyborcze. Skutkowało to też m.in. tym, że podobnie jak w Wyrykach, osoby do gminnej komisji wyborczej były desygnowane tylko z tego jednego komitetu wyborczego, a głosowań w punktach wyborczych również nie było.

W gminie Wyryki sytuacja jest o tyle ciekawa, że wszystko wskazuje na to, iż po 18 kwietnia zmieni się układ sił w radzie gminy, bowiem większością w radzie będzie teraz dysponował obecny wójt Mirosław Torbicz (8 radnych wybranych z KWW Mirosława Torbicza wobec 7 radnych z KW PSL), co może oznaczać poważne zmiany w funkcjonowaniu rady, w tym te dotyczące choćby zmian w prezydium.

– Zaproponowałem, aby nowa osoba zajęła miejsca w komisjach rady zwolnione przez dotychczasowego radnego. Nie zamierzam nikogo namawiać do jakichkolwiek zmian, nie dzielę radnych, dokładam wszelkich starań, aby wszyscy mogli pracować dla dobra naszej gminy, nie tracili czasu i energii na zbędne kłótnie i konflikty między sobą, bądź na linii wójt – rada, co w poprzednich kadencjach nie było takie oczywiste. Ostateczne decyzje będą leżały w gestii radnych – mówi wójt Mirosław Torbicz. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here