Wójt zarobi więcej

Najpierw podatki, potem diety radnych i sołtysów, w końcu wynagrodzenie wójta – po ostatniej sesji w Woli Uhruskiej wszystko poszło do góry. Najbardziej cieszył się wójt, który teraz będzie zarabiał o ponad tysiąc złotych więcej.

Obrady tradycyjnie zaczął wójt Jan Łukasik od poinformowania, czym zajmowali się gminni urzędnicy od czasu ostatniej sesji. Interpelacji było jak na lekarstwo. Zaczął Rafał Kuczura, postulując o utwardzenie drogi na tzw. Zastawie, a zakończył Tadeusz Pawłowski – pytając o możliwość wydzierżawienia lub zbycia w prywatne ręce ośrodka „Pompka”. Następnie przyszła kolej na podatki, które mieszkańcy gminy będą płacić w nadchodzącym roku.

Większość z nich wzrosła, ale jedynie symbolicznie – średnio o 3,5 procent. Dłuższa dyskusja wywiązała się przy punkcie mówiącym o rozszerzeniu Szkolnego Schroniska Młodzieżowego o byłą szkołę podstawową w Woli Uhruskiej. Wywołało to ostry sprzeciw m.in. Zbigniewa Liperta, który przekonywał, że przystosowanie obiektu do 60 łóżek jest i bardzo trudne, i bardzo kosztochłonne.

Radny zaproponował, by schronisko rozbudowć w istniejącym obiekcie byłego gimnazjum, który jest o wiele lepiej przystosowany do tego celu, a podstawówkę przenieść do starego budynku. Jego dar przekonywania okazał się ostatecznie za słaby, bo 6 osób było za przyjęciem tej uchwały, cztery przeciw i cztery wstrzymały się od głosu. Samorządowcy ożywili się ponownie, gdy waloryzowali swoje diety. Ustalono, że teraz za jedno posiedzenie będą otrzymywać o 30 zł więcej niż dotychczas, co i tak jest małą kwotą w porównaniu do gmin ościennych (przed podwyżką dieta radnego wynosiła 150 zł).

Bez zmian pozostały ryczałty pobierane przez przewodniczącego i jego zastępcę, za to do 140 zł za posiedzenie wzrosły dochody sołtysów. Niemal maksymalną możliwą pensję będzie od tego miesiąca pobierał wójt, który dostał w prezencie od rady podwyżkę nieco przekraczającą tysiąc złotych miesięcznie i będzie zarabiać 10 048 zł brutto. Uchwalając ten punkt radni byli jednogłośni. Argumentowali, że to pierwsza podwyżka dla Łukasika od 2008 roku. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here