Wójt zarobi więcej

Najpierw podatki, potem diety radnych i sołtysów, w końcu wynagrodzenie wójta – po ostatniej sesji w Woli Uhruskiej wszystko poszło do góry. Najbardziej cieszył się wójt, który teraz będzie zarabiał o ponad tysiąc złotych więcej.

Obrady tradycyjnie zaczął wójt Jan Łukasik od poinformowania, czym zajmowali się gminni urzędnicy od czasu ostatniej sesji. Interpelacji było jak na lekarstwo. Zaczął Rafał Kuczura, postulując o utwardzenie drogi na tzw. Zastawie, a zakończył Tadeusz Pawłowski – pytając o możliwość wydzierżawienia lub zbycia w prywatne ręce ośrodka „Pompka”. Następnie przyszła kolej na podatki, które mieszkańcy gminy będą płacić w nadchodzącym roku.

Większość z nich wzrosła, ale jedynie symbolicznie – średnio o 3,5 procent. Dłuższa dyskusja wywiązała się przy punkcie mówiącym o rozszerzeniu Szkolnego Schroniska Młodzieżowego o byłą szkołę podstawową w Woli Uhruskiej. Wywołało to ostry sprzeciw m.in. Zbigniewa Liperta, który przekonywał, że przystosowanie obiektu do 60 łóżek jest i bardzo trudne, i bardzo kosztochłonne.

Radny zaproponował, by schronisko rozbudowć w istniejącym obiekcie byłego gimnazjum, który jest o wiele lepiej przystosowany do tego celu, a podstawówkę przenieść do starego budynku. Jego dar przekonywania okazał się ostatecznie za słaby, bo 6 osób było za przyjęciem tej uchwały, cztery przeciw i cztery wstrzymały się od głosu. Samorządowcy ożywili się ponownie, gdy waloryzowali swoje diety. Ustalono, że teraz za jedno posiedzenie będą otrzymywać o 30 zł więcej niż dotychczas, co i tak jest małą kwotą w porównaniu do gmin ościennych (przed podwyżką dieta radnego wynosiła 150 zł).

Bez zmian pozostały ryczałty pobierane przez przewodniczącego i jego zastępcę, za to do 140 zł za posiedzenie wzrosły dochody sołtysów. Niemal maksymalną możliwą pensję będzie od tego miesiąca pobierał wójt, który dostał w prezencie od rady podwyżkę nieco przekraczającą tysiąc złotych miesięcznie i będzie zarabiać 10 048 zł brutto. Uchwalając ten punkt radni byli jednogłośni. Argumentowali, że to pierwsza podwyżka dla Łukasika od 2008 roku. (bm)