Wschód Kultury – Inne Brzmienia 2022

Oto jakich artystów spotkamy w Lublinie w dniach 7-10 lipca podczas 15. edycji Festiwalu Inne Brzmienia, któremu towarzyszy 9. raz Wschód Kultury, a więc projekt realizowany przez Warsztaty Kultury w Lublinie. Na błoniach pod Zamkiem stanie znów estrada znana z dawnych edycji imprezy.


Oba festiwale umożliwią spotkanie najciekawszych zjawisk muzycznych z pogranicza różnych gatunków, tradycji i wpływów kulturowych. Oferują głównie ambitną, nietuzinkową, poszukującą nowych rozwiązań muzykę. Ale też aurę towarzyszącą imprezie. Wielowątkowy program festiwalu obfituje w wydarzenia dla miłośników ambitnego kina: projekcje unikatowych filmów z krajów Partnerstwa Wschodniego, oraz literatury: każdego roku w ramach Wschodniego Expressu publikuje się tu tytuły wschodnich autorów tym samym wprowadzając je na polski rynek. Jest też oferta sztuki współczesnej: wystawy plakatów, fotografia uliczna, design.

Kto zaprezentuje swe „brzmienia”? Główne atrakcje muzyczne festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia to pierwszego dnia: rodzime Pablopavo i Ludziki, drugiego: punk-jazzowa supergrupa Lean Left i gwiazda brytyjskiej sceny elektronicznej Squarepusher, trzeciego: Soulside oraz legendarny brytyjski duet Godflesh, ostatniego wieczora: post-punkowo i hardcorowo zagrają Girls Against Boys, a także multiinstrumentalista Beardyman.

W ramach przeglądu pro-genderowej sieci Keychange usłyszymy: performance muzyczny NIMF z Irlandii, zmysłowy francuski duet Bandit Bandit, dramatyzm brzmień Szwedki Fågelle. Polskę reprezentują zespoły Niemoc i Nanga. W ramach dorocznej prezentacji wybranej wytwórni płytowej spotkamy się z przedstawicielami waszyngtońskiej oficyny Dischord i zespołami: Scream oraz Escape-ism.

Bliżej o artystach?

Pochodzący z Londynu wokalista, beatboxer Darren Alexander Foreman to Beardyman – wielokrotnie nagradzany muzyk uważany za czołowego artystę w swoim gatunku. Na scenie potrafi w pojedynkę wygenerować rzeczy absolutnie genialne. Opierając się na niezwykłych umiejętnościach i technikach wydobywania dźwięku artysta tworzy dla odbiorców niezapomniane show. Okrzyknięty przez BBC „Królem dźwięku, władcą bitów” jest cyberdźwiękową supergwiazdą. Beardyman jest także talentem komediowym na scenie muzycznej. Jego wyobraźnia i możliwości brzmienia nie mają granic.

Julian Sartorius to szwajcarski wybitny perkusjonalista i mistrz instrumentów rytmicznych. Jego solowe występy stanowią prawdziwą magię i popis tego, co w ogóle można zrobić instrumentarium. Podczas Innych Brzmień, poza występem koncertowym, Julian Sartorius stworzy też autorski dźwiękowy spacer po centrum Lublina – chce ukazać osobliwe podejście do zagadnień dźwięku, ciszy, hałasu i muzyki w miastach.

Anushka Chkheidze z Gruzji jest wschodzącą gwiazdą muzyki elektronicznej. W jej autorskiej muzyce czuć silny wpływ gruzińskiego folk, lecz równie mocno bawi ją ambient i muzyka klasyczna. Realizuje się jako twórczyni muzyki filmowej i teatralnej, była nominowana do nagrody „European Independent Album of the Year 2020”. Swój pandemiczny album „Move 20-21” Anushka określa jako: podróż umysłu przez przestrzeń i czas, bez żadnego fizycznego ruchu.

Cluster Lizard – projekt na styku muzyki elektronicznej, sztuk wizualnych i grafiki komputerowej. Tworzą go uznani ukraińscy artyści: Dmytro Fedorenko i Kateryna Zavoloka na co dzień działający w Berlinie i związani z firmą KVITNU. W swojej twórczości odwołują się do kina i literatury science fiction, do malarstwa abstrakcyjnego, fotografii czy gier wideo i komiksu. Ich produkcje to błyskotliwe i pełne popkulturowych nawiązań wycieczki w świat elektroniki. Jak mówią sami o sobie: tworzymy dystopijną ścieżkę dźwiękową dla filmu science fiction, który jeszcze nie został nakręcony.

Dlina Volny – pochodzące z Białorusi trio eksploruje gatunki muzyki jak zimna fala, post-punk czy synthwave. Z jednej strony w kreatywny sposób czerpią zarówno z tradycji, z bogatej spuścizny sceny alternatywnej i elektronicznej. Z drugiej strony śmiało wybiegają w przyszłość nadając swej muzyce futurystyczny, oniryczny i odrealniony klimat. Przy okazji ozdabiają swą muzykę zmysłowym tańcem. Dlina Volny to dziś jedne z najoryginalniejszych brzmień na scenie naszych wschodnich sąsiadów.

MaDMApper czyli Sergey Novitskiy to artysta dźwiękowy i wizualny z Mińska, który brzmienie opiera w dużej mierze na beat-maszynach, syntezatorach i przetwornikach dźwięku. Jego przekaz łączy w sobie nowoczesne, kreatywne podejście do obrazu wideo z szeroko rozumianą muzyką elektroniczną.

Kadabra Dyskety Kusaje to ukraińsko-polski duet elektroniczny, który tworzą Mariya Mavko – pochodząca ze Lwowa wokalistka i flecistka oraz Michał Szczepaniec – wrocławski multiinstrumentalista i producent. Grają na pograniczu folk, dreampop i eksperymentalna elektronika. W kwietniu tego roku ukazał się debiutancki album duetu zatytułowany „Słowa”.

Będzie też szereg eventów określanych jako działania pozamuzyczne, a wśród nich doskonały program filmowy, wystawy, spotkania i premiery literackie. Ponadto warsztaty czy dyskusje adresowane do profesjonalistów z branży muzycznej. Będą wydarzenia dla dzieci. Więcej informacji na temat programu można znaleźć na: www.innebrzmienia.eu oraz www.nck.pl.

15. edycja Festiwalu Inne Brzmienia i towarzyszący mu 9. Festiwal Wschód Kultury są organizowane przez Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – wspierane przez samorządy miast w Lublinie, Białymstoku i Rzeszowie. Współorganizuje Kultura Dostępna.

Marek Rybołowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here