Wspólne ratowanie zabytków

(19 lipca) We włodawskim starostwie podpisano umowy dotacji na sfinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru. Pieniądze od powiatu otrzymały: Stowarzyszenie Renovabis z Włodawy, Stowarzyszenie Gościniec Wereszczyński oraz Parafia Prawosławna w Horostycie.

Również w tym roku Zarząd Powiatu we Włodawie podjął decyzję o dofinansowaniu odnowy trzech zabytkowych obiektów w powiecie – we Włodawie, Horostycie i Wereszczynie

Do Zarządu wpłynęły trzy wnioski dotyczące dotacji na sfinansowanie prac przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. Wnioski złożyło: Stowarzyszenie Renovabis z Włodawy, Stowarzyszenie „Gościniec Wereszczyński” oraz Parafia Prawosławna w Horostycie. Zarząd, mając zabezpieczone na ten cel w budżecie 15 tys. zł, postanowił przekazać każdemu z wnioskodawców po 5 tys. zł.

Parafia Prawosławna w Horostycie zwróciła się z prośbą o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie ikony „Matka Boska z Dzieciątkiem”. Szacowany koszt renowacji ikony wyniesie 11 780 zł. Z kolei Stowarzyszenie „Wereszczyński Gościniec” prosiło o dotację na konserwację pomnika nagrobnego Marii z Bogdanowiczów Hempel i jej męża Aleksandra Hempla na cmentarzu w Wereszczynie (szacowany koszt prac to 20 486,47 zł). Natomiast Stowarzyszenie Renovabis we Włodawie wnioskowało o dotację na prace konserwatorskie nagrobka Otto Ganniga (koszt renowacji 11 658,51 zł).

– Władze powiatu włodawskiego od wielu już lat wspomagają nas w ratowaniu nagrobków na naszym zabytkowym cmentarzu parafialnym. Dzięki tej, co prawda niewielkiej, ale jakże cennej kwocie, możemy ocalić od zapomnienia choć drobny szczegół naszej historii. Myślę, że dzięki hojności mieszkańców podczas corocznych kwest, jak i – być może – pozyskaniu dodatkowych środków, uda nam się odnowić jeszcze inne cenne zabytki znajdujące się na naszej nekropolii – mówi Katarzyna Wojtal, prezes Renovabis we Włodawie. (pk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here