Wspólny lot po kontrakty?

Spółka, do której należy również świdnicki PZL, będzie współpracować z grupą skupiającą kilkadziesiąt państwowych spółek z polskiej branży zbrojeniowej. List intencyjny w tej sprawie został podpisany w miniony wtorek. Dla Świdnika może to oznaczać wspólne programy śmigłowcowe z państwowym koncernem.
W minionym tygodniu w Kielcach odbyła się już kolejna edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Wydarzenie od lat przyciąga największych graczy w branży zbrojeniowej. Na MSPO tradycyjnie swoje stoisko miała również spółka Leonardo-Finmeccanica, której częścią jest świdnicki PZL-Świdnik. Salon stał się również okazją do ogłoszenia współpracy między Polską Grupą Zbrojeniową i Leonardo-Finmeccanica.
– Ta umowa rozpoczyna nową erę w relacjach przemysłowych między Włochami a Polską w przemyśle obronnym i w sferze bezpieczeństwa – mówił Mauro Moretti, prezes i dyrektor generalny Leonardo. – Jestem przekonany, że łącząc siły, będziemy w stanie zaoferować naszym klientom najlepsze rozwiązania pod względem osiągów, kosztów operacyjnych oraz zdolności utrzymaniowych.
PGZ powstała po połączeniu w jedną grupę kilkudziesięciu państwowych spółek. Jest jednym z największych przedsiębiorstw tego typu w Europie i największym w Polsce. Skupia szereg zakładów wojskowych i ośrodków badawczych. PGZ oferuje m.in. system obrony powietrznej, przenośny zestaw przeciwlotniczy GROM, systemy bezzałogowych statków powietrznych, czy transporter opancerzony ROSOMAK. PGZ modernizuje i serwisuje pojazdy, samoloty, śmigłowce i okręty.

– Podpisany list intencyjny z Leonardo-Finmeccanica umożliwia nam zbadanie i zdefiniowanie obszarów potencjalnej współpracy przemysłowej dotyczącej szerokiego zakresu produktów spełniających wymagania rynku polskiego, a także europejskiego – mówił Arkadiusz Siwko, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. – Będziemy dążyć do wymiany wiedzy i myśli technologicznej, by móc kooperować w zakresie badań, rozwoju i produkcji.
List intencyjny zakłada długoterminową współpracę między spółkami. Partnerstwo ma obejmować dzielenie się technologiami i tworzenie nowych miejsc pracy. PGZ i Leonardo ogłosiły również zamiar rozpoczęcia współpracy w zakresie platform i usług śmigłowcowych, systemów lądowych, systemów morskich, samolotów bezzałogowych, systemów i usług samolotowych, a także technologii kosmicznych. – W branży śmigłowcowej umowa przewiduje szeroką współpracę między Leonardo a PGZ, w tym kooperację na rzecz oferowania wspólnych programów na polski i międzynarodowy rynek – informują przedstawiciele Leonardo.
Umowa ma dotyczyć również dostawy samolotów szkoleniowych M-346 i możliwego rozszerzenia współpracy w tym zakresie z Bazą Lotniczą w Dęblinie. Po podpisaniu porozumienia obie spółki mają również sprawdzić, na ile jest możliwa ich współpraca przy programach zbrojeniowych „Miecznik” i „Czapla”. Zakładają one zakup nowych jednostek dla polskiej marynarki wojennej.
(kal)