Wymyślona afera szczepionkowa

Według pokontrolnego raportu oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Lublinie we włodawskim szpitalu nie dochodziło poza kolejnością do szczepień przeciw Covid-19.

Na początku stycznia w mediach pojawiały się informacje, jakoby we włodawskim szpitalu dochodziło do nieprawidłowości przy szczepieniach przeciwko Covid-19. Anonimowi autorzy zarzucali dyrekcji szczepienie poza kolejnością wynikającą z przepisów.

Narodowy Fundusz Zdrowia w Lublinie wszczął procedurę kontrolną w SPZOZ we Włodawie. Przesłuchano kilkudziesięciu świadków, przez prawie 4 tygodnie wertowano dokumenty, w tym listy faktycznie zaszczepionych.

Jak wynika z ustaleń, w kontrolowanych okresie (od 30 grudnia 2020 – 6 stycznia 2021 r.) w szpitalu wykorzystano 247 dawek szczepionki. Najwięcej osób (9) zostało zaszczepionych ze szpitala, pozostali z innych placówek medycznych w powiecie. Spośród osób, które początkowo znalazły się na liście do szczepień, wiele z różnych powodów (najczęściej choroby) nie mogło się zaszczepić we wskazanym terminie. Ponieważ szczepionkę Pfizer należy wykorzystać w ciągu 120 godzin, więc zaszczepione zostały inne osoby. Wszystkie należały do grupy „0”. W ten spośród zaszczepiono 58 osób spoza pierwotnej listy.

– Biorąc pod uwagę ustalenia kontroli, zaszczepienie przez Świadczeniodawcę 58 osób spoza utworzonych list chętnych nie skutkowało wystąpieniem nieprawidłowości, w szczególności ograniczeniem dostępności do szczepień dla osób kwalifikujących się do etapu „0” – czytamy w raporcie NFZ.

W konkluzji kontrolujący wydali jak najbardziej pozytywną opinię co do działań szczepiennych SPZOZ we Włodawie. Tym samym uznali zarówno krytykę, jak i zarzuty wobec dyrekcji szpitala za bezpodstawne. (pk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here