Wyschło źródło

Ze źródełka w Nowosiółkach Kolonii nie wypływa już woda

Po wodę ze źródełka w Nowosiółkach Kolonii przyjeżdżali mieszkańcy całej okolicy. Ale źródło po raz pierwszy od niepamiętnych lat wyschło.

Dorota Ulrych, sołtys Nowosiółek Kolonii (gmina Chełm), mówi, że pod miejscowym źródełkiem systematycznie parkowali kierowcy aut z rejestracjami z całego regionu – z Zamościa, Hrubieszowa, Krasnegostawu. Ludzie od lat czerpali stąd wodę, którą po przegotowaniu pili. Sołtys Ulrych wspomina mężczyznę, który wodą ze źródła zasilanego z rzeki Garka napełnił około 50-pięciolitrowych baniek. Przed tegorocznymi wakacjami woda ze źródła jeszcze wypływała, ale było jej coraz mniej. W końcu źródło wyschło.

– Trudno w to uwierzyć – mówi sołtys Nowosiółek Kolonii. – Mój wujek ma 83 lata i nie pamięta takiej sytuacji. Po wodę przyjeżdżało mnóstwo ludzi, a teraz są zaskoczeni. Niektórzy próbowali kopać w pobliżu źródła z nadzieją, że może woda wybije gdzieś obok. Ale bezskutecznie. Można spróbować dokopać się głębiej za pomocą koparki?

Okoliczni mieszkańcy zgłaszali tę sprawę do Urzędu Gminy Chełm w Pokrówce.

– To było naturalne źródło – mówi Mirosław Mysiak, kierownik Wydziału Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Obrony Cywilnej UG Chełm. – Słyszałem, że przed siedemdziesięcioma laty źródło też wyschło. Ewentualna interwencja, czyli próba pogłębienia i wykop prawdopodobnie nic by nie dało przy obecnym tak niskim poziomie wód. Zobaczymy jaka będzie sytuacja po zimie, po roztopach śniegu. (mo)

Koryto rzeki Garka tuż przy źródełku w Nowosiółkach Kolonii