Z Chełma na czerwony dywan

Od lewej: Robert Chadaj, David Blair (reżyser filmu), Tadeusz Chadaj i Halina Chadaj (rodzice Roberta), Piotr Chadaj (brat Roberta, statysta w filmie), Manuel Wegner (szwagier Roberta) i Marta Chadaj-Wegner, siostra Roberta)

Od 17 sierpnia w kinach wyświetlany jest film „303. Bitwa o Anglię”. Jego współproducentem jest rodowity chełmianin Robert Chadaj.

Jest rok 1940. Władze i ludność Wielkiej Brytanii z rosnącym przerażeniem patrzą na inwazję niemieckiej armii na Europę. Rozpoczyna się bitwa o Anglię, w której doskonale wyszkoleni i doświadczeni piloci Luftwaffe zaciekle atakują alianckie samoloty RAF-u. Z pomocą przybywają doborowi polscy lotnicy: Jan Zumbach, Witold Urbanowicz.

Tak rozpoczyna się pełna rozmachu i emocjonujących podniebnych walk produkcja opowiadająca niesamowitą historię Dywizjonu 303 imienia Tadeusza Kościuszki. W Polskich kinach, w tym także w Chełmie, możemy ją oglądać od ubiegłego tygodnia. Wśród chełmskiej publiczności niewiele osób wie jednak, że współproducentem tego filmu jest chełmianin – Robert Chadaj.

39-latek od kilkunastu lat na stałe mieszka w Anglii, ale ze swoim rodzinnym miastem jest bardzo związany. To w Chełmie mieszka jego najbliższa rodzina i to tutaj dorastał. Uczył się w Szkole Podstawowej w Chełmie, a potem w I Liceum Ogólnokształcącym. Na studia wyjechał do Lublina, a tuż po ich ukończeniu wyemigrował na wyspy brytyjskie. W rozmowie z nami przyznaje, że do światka filmowego trafił zupełnie przez przypadek.

– W Anglii poznałem Krystiana, dziś mojego dobrego przyjaciela, który miał polskie pochodzenie. Pracował w tej branży i zaproponował mi, żebym spróbował swoich sił jako statysta. Z czasem okazało się, że o wiele lepiej czuję się po drugiej stronie kamery. Zacząłem pracować jako asystent producenta, a później jako współproducent brytyjskich filmów – opowiada chełmianin.

Na pomysł pokazania na wielkim ekranie historii polskich pilotów, którzy brali udział w bitwie o Anglię, Robert z kolegami wpadł ponad pięć lat temu. Od tego czasu odpowiadał m.in. za zbieranie funduszy, budżetowanie filmu czy harmonogram prac.

W filmie jako statysta występuje też brat Roberta – Piotr Chadaj. (mg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here