Z kopalnią do wicepremiera

Samorządowcy lobbują w sprawie budowy kopalni u wicepremiera Jacka Sasina, który będzie jedynką PiS w chełmskim okręgu w jesiennych wyborach parlamentarnych. „Oficjalne rozpoczęcie budowy kopalni potwierdzi wartość obietnic danych społeczeństwu oraz determinację rządzących do ich realizacji” – piszą w apelu do wicepremiera, bo obietnice poparcia dla wyczekiwanej przez wszystkich inwestycji dawali już w poprzednich kampaniach dzisiejszy prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Chełmskim samorządowcom nie udało się spotkać z wicepremierem Jackiem Sasinem. Zaplanowane na miniony poniedziałek spotkanie zostało odwołane. Ale burmistrzowie i wójtowie nie ustają w lobbowaniu na rzecz węglowych inwestycji w naszym regionie i mimo wszystko chcą dotrzeć z informacjami na temat planowanej w Kuliku kopalni Jan Karski, a także troszkę pomijanego projektu z Pawłowa bezpośrednio do wicepremiera. I nic dziwnego, bo to w tej chwili jedna z niewielu osób w państwie mających realny wpływ na decyzje.

A ponieważ będzie też kandydować do parlamentu z chełmskiego okręgu, tym bardziej „nasze” sprawy powinny być mu bliskie. „W imieniu samorządów Związku Komunalnego Gmin Chełmskich oraz miast i gmin Górniczego Obszaru Funkcjonalnego zwracamy się do Pana z apelem o wsparcie działań na rzecz powstania kopalni węgla kamiennego na terenie regionu chełmskiego” – rozpoczynają pismo do wicepremiera.

W jego dalszej części piszą o tym, o czym wielokrotnie mówiono przy okazji planów budowy kopalni: miejscach pracy, podatkach, rozwoju gospodarczym. Przypominają o pozytywnym nastawieniu do potencjału inwestycji przez Jastrzębską Spółkę Węglową, która mogłaby przejąć projekty i je kontynuować zapewniając sobie kolejne złoża na lata.

„Niestety konsekwentne odwlekanie decyzji w sprawie planów inwestycyjnych JSW na naszych terenach naraża na wymierne straty finansowe Krajową Spółkę. Reputację traci również władza, która podczas ostatniej kampanii do samorządu obiecywała budowę kopalni w województwie lubelskim” – piszą samorządowcy.

Obietnice wsparcia budowy kopalni w naszym regionie składali także we wcześniejszych kampaniach dzisiejszy prezydent Andrzej Duda oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.

– O tym, jak ważna dla nas wszystkich jest ta inwestycja, wiemy nie od dzisiaj, dlatego zwracamy się z apelem do wicepremiera, aby wsparł nasze działania i jako kandydat do sejmu z naszego okręgu zaangażował się w nasze lokalne sprawy – mówi Hieronim Zonik, burmistrz Siedliszcza.

– Będziemy się zwracać do każdego, kto ma realny wpływ na decyzje, o wsparcie tej sprawy – dodaje Stanisław Bodys, burmistrz Rejowca Fabrycznego. (bf)