Z wojną w tle

Kwietniowy cykl filmów, które złożą się na repertuar Klubu Dobrego Filmu Chełmskiej Biblioteki Publicznej, nosić będzie tytuł „Z wojną w tle”.
– Każdy z nich pokaże to jak konflikt wpływa na ludzkie losy i charaktery, nie pokazując jednocześnie działań zbrojnych. Nie będziemy więc epatować śmiercią, krwią i brutalnością, ale raczej ludzkimi emocjami oraz całą galerią postaw i zachowań – zapowiadają organizatorzy. – W kolejne środy kwietnia pokażemy co wydarzyło się na moście szpiegów w powojennym Berlinie w obrazie Stevena Spielberga z główną rolą Toma Hanksa, potem sprawdzimy co się stało z pamięcią odziedziczoną po Holokauście jednego z podopiecznych pewnego amerykańskiego domu spokojnej starości, a na koniec zaprezentujemy podsłuchującego swoich rodaków agenta stasi, w nagrodzonym Oscarem rewelacyjnym obrazie Floriana Henckella von Donnersmarcka.
Wszystkie seanse odbywać się będą w środowe wieczory kwietnia, o godz. 18, w sali widowiskowej ChBP, przy ulicy Partyzantów 40. Wstęp wolny.

Repertuar kina Zorza

9 kwietnia (poniedziałek): godz. 13 – Super Spark: Gwiezdna misja 2D dubbing, godz. 15 – Player One 2D napisy, godz. 18 – Player One 3D dubbing, godz. 21 – Madame
10 kwietnia (wtorek): godz. 13 – Super Spark: Gwiezdna misja 2D dubbing, godz. 15 – Player One 3D dubbing, godz. 18 – Madame, godz. 20.15 – Player One 2D napisy
11 kwietnia (środa): godz. 13 – Super Spark: Gwiezdna misja 2D dubbing, godz. 15 – Player One 2D napisy, godz. 18 – Player One 3D dubbing, godz. 21 – Madame
12 kwietnia (czwartek): godz. 13 – Super Spark: Gwiezdna misja 2D dubbing, godz. 15 – Player One 3D dubbing, godz. 18 – DKF, godz. 21 – Player One 2D napisy
13 kwietnia (piątek): godz. 13 – Gnomeo i Julia. Tajemnica zaginionych krasnali 2D dubbing, godz. 15 – Player One 2D napisy, godz. 18 – Player One 3D dubbing, godz. 21 – Wieczór gier
14 kwietnia (sobota): godz. 11 – Gnomeo i Julia. Tajemnica zaginionych krasnali 2D dubbing, godz. 13 – Gnomeo i Julia. Tajemnica zaginionych krasnali 2D dubbing, godz. 15 – Player One 3D dubbing, godz. 18 – Wieczór gier, godz. 20.15 – Player One 2D napisy
15 kwietnia (niedziela): godz. 11 – Gnomeo i Julia. Tajemnica zaginionych krasnali 2D dubbing, godz. 13 – Gnomeo i Julia. Tajemnica zaginionych krasnali 2D dubbing, godz. 15 – Player One 3D dubbing, godz. 18 – Wieczór gier, godz. 20.15 – Player One 2D napisy

Styczeń w Imbryku

Restauracja Imbryk w Chełmie zaprasza w czwartek 12 kwietnia o godz. 19 na autorski koncert Marcina Stycznia. Wejściówki w cenie 30 zł. Liczba miejsc ograniczona.

Teraz Polska

Stowarzyszenie WeRwA i Oddział PTTK im. Kazimierza Janczykowskiego zapraszają na 56. spotkanie Chełmskiego Klubu Podróżników, które rozpocznie się w piątek 13 kwietnia o godz. 19 w DeCaffencji. – Tym razem zajmiemy się najpiękniejszym krajem na świecie, jakim jest Polska – zapowiadają organizatorzy. Na początku zaproszeni goście pokażą prezentacje najciekawszych ich zdaniem miejsc w naszym kraju. Następnie odbędzie się konkurs turystyczny, w którym nagrodami będą wycieczki do Lwowa oraz sprzęt i literatura turystyczna ufundowane przez Stowarzyszenie WeRwA i sklep Metro. Na zakończenie zaplanowano wspólny koncert piosenek turystycznych. Wstęp na imprezę wolny, a rezerwację miejsc prowadzi DeCaffencja pod numerem telefonu 508 788 878.

Koncert muzyki bałkańskiej

– Zapraszamy na niezwykle energetyczny koncert w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej – zachęcają pracownicy Chełmskiego Domu Kultury, gdzie w sobotę 14 kwietnia o godz. 18 odbędzie się koncert muzyki bałkańskiej. – W programie tradycyjne melodie Serbii, Macedonii, Grecji, Bułgarii czy Rumunii. W bałkańskie klimaty wprowadzą nas utwory melodyjne, dynamiczne, przełamane nostalgiczną nutą zadumy. Usłyszeć będzie można muzykę pełną temperamentu, momentami dziką, charakterystyczna dla południowo – wschodniego krańca naszego kontynentu, ujętą w oryginalne aranżacje, wzbogaconą improwizacjami.
Bilety w cenie 20 zł do nabycia w ChDK i na stronie www.chdk.chelm.pl.
WYNIKI! Podwójne wejściówki na koncert muzyki bałkańskiej w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej w naszym konkursie wygrywają: Ewa Smyk i Beata Jakubowska. Gratulujemy i zapraszamy do redakcji po odbiór biletów.

Xxanaxx – Ciepło tour

W Chełmskim Domu Kultury 21 kwietnia o godz. 19 wystąpi polski duet wykonujący muzykę elektroniczną, który powstał w 2012 roku w Warszawie z inicjatywy Klaudii Szafrańskiej i Michała Wasilewskiego – Xxanaxx. Do Chełma przyjadą ramach trasy koncertowej pod hasłem „Ciepło Tour”. – To wyjątkowa, bo akustyczna wersja koncertowa. Specjalne aranże i oprawa wizualna pozwolą usłyszeć muzykę duetu w zupełnie nowej odsłonie – zapowiadają organizatorzy koncertu. – Na scenie, oprócz duetu pojawią się instrumentaliści: wiolonczelistka, skrzypek i wibrafonista. Nad oprawą wizualną będą czuwali VJ FkS i Black Light.
Bilety w cenie 45 zł do nabycia w ChDK oraz na stronie na www.chdk.chelm.pl.

Dwie połówki pomarańczy

To prawdopodobnie najśmieszniejsza komedia romantyczna dla dorosłych – tak Chełmski Dom Kultury zapowiada spektakl „Dwie połówki pomarańczy”, który zobaczymy już 15 kwietnia. Występują w nim Jarosław Boberek, Grażyna Zielińska, Aneta Zając, Cynthia Kaszyńska i Cynthia Kuźniak.
Historia zaczyna się, gdy Karolina trafia do jedynego hotelu w mieście, wezwana by zidentyfikować zmarłego męża – Adama, który wcześniej zginął w tajemniczych okolicznościach. W hotelu czeka na nią psycholog policyjna, Joanna, a także wiele innych niespodzianek, związanych nie tylko z jej mężem, ale i trwającym w hotelu weselem. Sytuację dodatkowo komplikuje pojawienie się młodej, bardzo atrakcyjnej dziewczyny, podającej się za córkę zmarłego. Co z tego wyniknie?
Bilety w cenie 70, 75 i 80 zł do nabycia w ChDK i na www.chdk.chelm.pl.

Kolacja dla głupca

To francuska komedia Francisa Vebera, która swoją światową premierę miała w 1993 roku w Paryżu, od razu stała się wielkim hitem. Do dziś wystawiana jest przez setki teatrów na całym świecie. I po raz kolejny Teatr Ziemi Chełmskiej zaprasza na swoją odsłonę spektaklu „Kolacja dla głupca”.
Tytułowy „Głupiec” czyli Francois Pignon to niezbyt rozgarnięty księgowy, który ma stać się kolejną ofiarą dziwnej zabawy grupki zamożnych kolegów. Kolacje urządzane przez zadowolonych z siebie ludzi sukcesu są w rzeczywistości konkursami na największego nieudacznika. Tym razem jednak ich okrutna gra nie potoczy się zgodnie z planem…
A to wszystko w ChDK już 20 kwietnia o godz. 19. Bilety w cenie 25 zł do nabycia w ChDK i na www.chdk.chelm.pl.

WYSTAWY

Bajki niczyje, cuda natury, twarz wielostronna i exodus

Chełmska Biblioteka Publiczna, wspólnie z lubelskim oddziałem Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków, zaprasza do galerii Nova ChBP na wystawę malarstwa Jolanty Kuśmierz „Twarz wielostronna”. Tematem jej malarskich rozważań jest człowiek – jego złożoność i nieoczywistość. Obrazy zdobić będą galerię Nova ChBP do 11 kwietnia br.
Do odwiedzenia kolejnej wystawy w Galerii Atelier zachęca też Ryszard Karczmarski, kurator galerii. – Tym razem Jolanta Rycerska prezentuje fotografie pod hasłem „Bajki niczyje” – mówi Karczmarski. Jej prace będzie można oglądać do 12 kwietnia.
Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza także na wystawę „Cuda natury. Rośliny i zwierzęta chronione regionu chełmskiego”. W gablotach wyeksponowano wydawnictwa ze zbiorów ChBP dotyczące ochrony przyrody w naszym regionie. Możemy podziwiać majestat orła przedniego w locie, bajecznie ubarwione motyle, zerwę kulistą czy goryczkę wąskolistną. Wystawę można oglądać do 26 kwietnia w małej galerii na parterze budynku ChBP przy ul. Partyzantów 40.
Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zaprasza natomiast do swojej siedziby (przy ul. Pocztowej 54) na wystawę malarstwa „Exodus” Stanisława Dobrowolskiego. Wystawa będzie czynna do 30 kwietnia.

„To, co w duszy gra” Barbary Nowakowskiej

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Barbary Nowakowskiej oraz monokoncert pieśni łemkowskich „To, co w duszy gra”, który odbędzie się 13 kwietnia o godz. 17 w galerii Nova ChBP (ul. Partyzantów 40).
Barbara Nowakowska, mieszkanka Czułczyc Małych w Gminie Sawin, twórczyni ludowa, jest członkinią Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. J. Kalinowskiego we Włodawie oraz kierownikiem artystycznym zespołu ludowego Jarzębina. Jako solistka bierze udział w licznych przeglądach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. W jej repertuarze znajdują się pieśni religijne, patriotyczne, wojskowe i ludowe, ale szczególne miejsce zajmują pieśni ukraińskie i łemkowskie, stanowiące część tradycji powiatu chełmskiego. Obok pieśni ludowych Barbara Nowakowska pasjonuje się także tworzeniem stroików i dekoracji świątecznych oraz malarstwem. Uczestniczyła w wielu warsztatach i plenerach malarskich, co roku bierze udział w lokalnych jarmarkach. (mg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here